Chiny wdrażają środki stymulujące, aby pobudzić kulejącą gospodarkę

Chiński bank centralny twierdzi, że podjęte środki obniżą koszty pożyczek i wprowadzą na rynek większą płynność.

Chiny ogłosiły wprowadzenie szeregu środków stymulujących gospodarkę, ponieważ pojawiły się oznaki, że cel Pekinu w zakresie wzrostu gospodarczego na ten rok jest nieosiągalny.

Chiński bank centralny poinformował we wtorek, że podejmie kroki mające na celu obniżenie kosztów pożyczek, zwiększenie płynności gospodarki i ułatwienie spłat kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych.

Gubernator Banku Ludowego Chin, Pan Gongsheng, powiedział na konferencji prasowej, że bank centralny wkrótce obniży o 0,5 punktu procentowego ilość gotówki, jaką banki muszą trzymać jako rezerwy – zwaną współczynnikiem rezerw obowiązkowych (RRR).

Pan powiedział, że dzięki temu posunięciu na rynek wpłynie około 1 biliona juanów (141,7 mld dolarów) w postaci „długoterminowej płynności”.

Dodał, że w zależności od sytuacji płynnościowej stopa procentowa może zostać obniżona o 0,25–0,5 punktu procentowego w dalszej części roku.

Prezes banku centralnego poinformował, że siedmiodniowa stopa odkupu, jedna ze stawek stosowanych przez Pekin do zarządzania polityką pieniężną, zostanie obniżona o 0,2 punktu procentowego.

Pan ogłosił również plany zwiększenia wsparcia dla podupadłego sektora nieruchomości, obejmujące m.in. obniżenie stóp procentowych istniejących kredytów hipotecznych.

Po ogłoszeniu Pana giełda chińska zanotowała największy wzrost od lutego 2022 r.

„To krok we właściwym kierunku” – napisał w notatce Julian Evans-Pritchard, szef ekonomii Chin w Capital Economics. „Jednak prawdopodobnie nie wystarczy, aby odwrócić wzrost gospodarczy, jeśli nie zostanie wdrożone większe wsparcie fiskalne”.

Pekinowi udało się osiągnąć cel wzrostu gospodarczego na poziomie ok. 5 procent w 2024 r., ale jest on zagrożony z powodu przedłużającego się kryzysu na rynku nieruchomości, presji deflacyjnej, wysokiego bezrobocia wśród młodych ludzi i rosnącego poziomu zadłużenia władz lokalnych.

W czerwcu Pekin stał się kolejnym miastem, które ogłosiło środki mające na celu ożywienie rynku nieruchomości, w tym obniżkę stóp procentowych kredytów hipotecznych i obniżenie minimalnego wskaźnika wpłaty własnej.

Chińska gospodarka oficjalnie wzrosła w zeszłym roku o 5,2 procent, co było najgorszym wynikiem od dziesięcioleci, nie licząc pandemii COVID-19.

Zrodlo