Chelsea próbuje rozwiązać sprawę prawną agenta piłkarskiego Saifa Rubiego poza sądem

Chelsea próbuje doprowadzić do rozstrzygnięcia sporu prawnego agenta piłkarskiego Saifa Rubiego przeciwko klubowi poza sądem.

Na początku września Rubie oświadczył, że zamierza złożyć pozew przeciwko klubowi Premier League i jego byłej dyrektorce Marinie Granovskiej.

Urodzony w Londynie agent uważa, że ​​należą mu się pieniądze za transfer Kurta Zoumy z Chelsea do West Ham United w sierpniu 2021 r.

Chelsea zamiast tego próbuje skierować sprawę do arbitrażu, w którym spór zostałby rozstrzygnięty przez neutralną stronę trzecią poza sądem.

Klub uważa, że ​​przepisy Football Association (FA) dotyczące agentów piłkarskich stanowią, iż tego typu sprawy powinny zostać skierowane do arbitrażu.

Regulamin agentów FA stanowi: „Spory wynikające z lub w związku z Umową o reprezentację bez wymiaru międzynarodowego będą rozstrzygane wyłącznie pomiędzy stronami zgodnie z Regułą K (Arbitraż) Regulaminu”.

Przepisy FA dotyczące agentów są wiążące dla wszystkich „uczestników”. Jednak drużyna Rubiego uważa, że ​​Reguła K nie ma zastosowania, ponieważ Granovskaia nie gra już w piłce nożnej, a zatem nie jest „uczestnikiem”.

Granovskaia opuściła Chelsea w czerwcu 2022 roku, po tym jak pracowała w klubie od 2003 roku.

Rubie nadal uważa, że ​​sprawa powinna zostać rozpatrzona przez sąd, a jego rzecznik oświadczył: „Chelsea i pani Granovskaia mają wyraźny interes w tym, aby uniemożliwić rozpatrzenie roszczenia pana Rubiego na otwartej rozprawie sądowej, biorąc pod uwagę obecne dochodzenia dotyczące klubu i jego działalności pod poprzednim właścicielem”.

Rubie został uznany za niewinnego zarzutu złośliwej komunikacji wobec Granovskaia w kwietniu 2024 r. po rozprawie w Southwark Crown Court. Zarzut dotyczył wiadomości e-mail wysłanej przez Rubiego do Granovskaia w maju 2022 r., w której agent zażądał prowizji od sprzedaży Zouma do West Ham poprzedniego lata.

Podczas kwietniowego procesu sąd usłyszał, że Rubie uważał, że działał jako pośrednik w imieniu Chelsea podczas transakcji Zouma — i jako taki miał otrzymać prowizję od każdej kwoty transferu powyżej 30 mln euro (25,6 mln funtów, 32,2 mln dolarów). Obie strony kwestionowały dokładną kwotę, podczas gdy Granovskaia argumentowała, że ​​Rubie nigdy nie reprezentował Chelsea, a zamiast tego starał się zaangażować w transakcję.

Rubie upierał się, że należy mu się prowizja w wysokości 300 tys. funtów z tytułu transferu, a umowa dotycząca sprowadzenia Francuza Zoumy do West Hamu była warta 33,9 mln euro.

Strona Granovskiej odmówiła komentarza, gdy zwróciła się do niej Atletyczny.

WEJDŹ GŁĘBIEJ

Marina Granovskaia, Saif Rubie i proces ujawniający „trudną i brzydką stronę futbolu”

(Jordan Pettitt/PA Images za pośrednictwem Getty Images)

Zrodlo