CA odrzuca ostatnią prośbę producenta szczepionki Dengvaxia o rozpatrzenie unieważnienia licencji FDA

CA odrzuca ostatnią prośbę producenta szczepionki Dengvaxia o rozpatrzenie unieważnienia licencji FDA

Oficjalna strona internetowa Sądu Apelacyjnego/ca.judiciary.gov.ph

MANILA, Filipiny — Sąd Apelacyjny (CA) odrzucił wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy złożony przez francuskiego producenta leków Sanofi Pasteur Inc. w związku z oddaleniem jego apelacji o rozpatrzenie decyzji rządu o cofnięciu certyfikatów rejestracji produktu (CPR) dla kontrowersyjnej szczepionki przeciwko dendze, Dengvaxia.

W uchwale z 20 września sąd apelacyjny odrzucił wniosek Sanofi o uchylenie decyzji z 31 stycznia, na mocy której oddalono wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy jako bezprzedmiotowy i akademicki.

Artykuł jest kontynuowany po tej reklamie

„Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy oparty na argumentach już przedstawionych temu Sądowi i uznanych za bezpodstawne może zostać odrzucony w trybie natychmiastowym, ponieważ powtarzanie tego samego byłoby dla Sądu bezużytecznym rytuałem” – głosił fragment rezolucji autorstwa sędziego pomocniczego Eduardo Ramosa Jr.

CZYTAJ: CA odrzuca apelację Sanofi w sprawie Dengvaxia

Sprawa opierała się na zarządzeniu Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) z dnia 21 grudnia 2018 r., na mocy którego certyfikaty CPR dla szczepionki Dengvaxia zostały trwale cofnięte, ponieważ firma Sanofi nie przedstawiła dowodów dokumentacyjnych wykazujących, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna do stosowania przez ogół społeczeństwa.

Artykuł jest kontynuowany po tej reklamie

Wygasłe CPR

Decyzja FDA zapadła ponad rok po tym, jak Sanofi ogłosiło w listopadzie 2017 r., że szczepionka może powodować ciężką postać dengi u osób, które nie miały w przeszłości zachorowań na tę chorobę przenoszoną przez komary. Doprowadziło to do przerwania programu szczepień zainicjowanego przez rząd w 2016 r. po wzroście liczby zachorowań.

Artykuł jest kontynuowany po tej reklamie

W orzeczeniu w sprawie petycji złożonej przez Sanofi przeciwko Departamentowi Zdrowia (DOH) i FDA, sąd apelacyjny stwierdził w styczniu, że wygaśnięcie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu przyznanego firmie farmaceutycznej w grudniu 2020 r. czyni sprawę bezprzedmiotową i akademicką.

Artykuł jest kontynuowany po tej reklamie

Szerszy wpływ

Następnie 28 lutego firma Sanofi złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, argumentując, że sąd powinien zająć się kwestiami podniesionymi w petycji, pomimo wygaśnięcia CPR i braku nowego wniosku.

Firma Sanofi podkreśliła, że ​​wszelkie orzeczenia sądu w tych kwestiach będą miały wpływ na marketing i komercjalizację leków i szczepionek na Filipinach.

Artykuł jest kontynuowany po tej reklamie

Departament Zdrowia i Agencja ds. Żywności i Leków, reprezentowane przez Biuro Prokuratora Generalnego, stwierdziły w swoich komentarzach, że Sanofi jest „zainteresowane wyłącznie samoobroną”, a żądana ulga „nie[es] nie promuje ani nie opowiada się za interesem publicznym narodu filipińskiego”.


Twoja subskrypcja nie mogła zostać zapisana. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja powiodła się.



Zrodlo