Były szef Berlinale Carlo Chatrian mianowany szefem Narodowego Muzeum Kina we Włoszech

Narodowe Muzeum Kina we Włoszech w północnym Turynie mianowało byłego szefa Festiwalu Filmowego w Berlinie Carlo Chatriana nowym dyrektorem. Chatrian będzie pełnił tę funkcję przez pięć lat.

Chatrian zastępuje Domenico De Gaetano. Komitet zarządzający muzeum podziękował De Gaetano w oświadczeniu wydanym dziś po południu za kierowanie instytucją w ostatnich „skomplikowanych latach” i „odniesienie sukcesu w przedsięwzięciu zwiększania liczby odwiedzających i uczynienia z niej atrakcyjnego ośrodka kulturalnego o międzynarodowej renomie, otwierając go na nowe języki kina”.

Komitet stwierdził, że decyzja o zatrudnieniu Chatriana była „jednomyślna”. Chatrian, pochodzący z Turynu, rozpoczął karierę filmową jako pisarz i dziennikarz. Był programistą i konsultantem w różnych instytucjach, w tym w National Cinema Museum w Turynie, Filmmaker Doc w Mediolanie, Alba International Film Festival (którego był również zastępcą dyrektora), Courmayeur Noir in Festival, Festival dei popoli we Florencji, Cinéma du Réel w Paryżu, Cinémathèque suisse w Lozannie i Visions du Réel w Nyonie.

W latach 2012–2018 był dyrektorem artystycznym Festiwalu Filmowego w Locarno, a od 2020 do 2024 r. dyrektorem artystycznym Festiwalu Filmowego w Berlinie. Chatrian zrezygnował ze swojej roli na Berlinale po tym, jak rząd niemiecki ogłosił plany likwidacji krótkotrwałej podwójnej struktury zarządzania festiwalem. Chatrian kierował festiwalem wraz z Mariette Rissenbeek, która zajmowała się logistyką, podczas gdy on programował filmy. Ponad 300 profesjonalistów filmowych, w tym Martin Scorsese, Olivier Assayas, Joanna Hogg i Radu Jude, podpisało otwarty list wzywający do przywrócenia i przedłużenia kontraktu Chatriana.

Włoskie Narodowe Muzeum Kina powstało w 2009 roku i mieści się w ogromnym atrium zabytku architektonicznego Turynu, Mole Antonelliana. Budynek został zbudowany w tej samej epoce co paryska Wieża Eiffla i pierwotnie zlecony przez społeczność żydowską miasta jako synagoga, ale gdy ambitne pomysły architekta Alessandro Antonelliego wyczerpały ich budżet, miasto wkroczyło, aby sfinansować jego ukończenie. Oprócz stałej kolekcji organizuje wystawy czasowe.

„Z entuzjazmem witam tę nową przygodę” – powiedział Chatrian dzisiaj o swoim powołaniu. „Nie mogę się doczekać rozpoczęcia pracy z personelem Muzeum i wsparcia ich wiedzy i profesjonalizmu poprzez oddanie na służbę tej instytucji, z którą czuję się blisko związany, wiedzy zdobytej przez lata pracy za granicą i pasji, która zawsze mną kierowała”.

Zrodlo