Były premier Francji uważa, że ​​Macron opuści urząd przedwcześnie – Politico

Według doniesień Edouard Philippe nakazał swojej partii przygotowanie się do przedterminowych wyborów prezydenckich w 2025 r., w których zamierza wziąć udział

Były premier Francji Edouard Philippe uważa, że ​​prezydent Emmanuel Macron może zostać zmuszony do opuszczenia urzędu przed upływem kadencji, poinformował Politico, powołując się na anonimowe źródła. Philippe, który przewodził francuskiemu rządowi w latach 2017–2020, a obecnie pełni funkcję burmistrza Le Havre, na początku tego tygodnia ogłosił swoje plany ubiegania się o najwyższe stanowisko w kraju w kolejnych wyborach prezydenckich.

Macron zarządził przyspieszone głosowanie parlamentarne w czerwcu po słabym wyniku jego centrowego bloku w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Żadna partia nie uzyskała bezwzględnej większości, co spowodowało zawieszenie parlamentu we Francji.

W artykule opublikowanym w środę Politico zacytowało kilku anonimowych członków partii Horyzonty, którzy stwierdzili, że Philippe spodziewa się, że Macron nie utrzyma swojej kadencji do końca w 2027 r.

Były premier podobno nakazał swojej partii, aby „bądź gotowy na wiosnę” w 2025 roku, kiedy on „uważa, że ​​wszystko może się poruszać” według Politico.

W wywiadzie dla Le Point we wtorek Philippe jasno dał do zrozumienia, że „byłby kandydatem w kolejnych wyborach prezydenckich”. Zapytany, czy byłby gotowy na wcześniejsze wybory, powiedział: „tak, potwierdzam.”




Tymczasem w poście opublikowanym w zeszłą sobotę na portalu X liderka parlamentarna lewicowej partii Francja Nieugięta (LFI), Mathilde Panot, ogłosiła, że „projekt uchwały o wszczęciu procedury impeachmentu Prezydenta Republiki, zgodnie z artykułem 68 Konstytucji, został dziś przesłany parlamentarzystom do współpodpisów”.

Decyzja ta zapadła po tym, jak Macron odmówił mianowania na premiera kandydata zaproponowanego przez New Popular Front, szeroką lewicową koalicję, która zdobyła największą liczbę miejsc w wyborach parlamentarnych. LFI jest członkiem bloku.

„Macron odmawia poddania się głosowaniu ludu, więc musimy go odrzucić” Panot wyjaśnił, dzieląc się projektem rezolucji, w którym stwierdzono, że „Zgromadzenie Narodowe (izba niższa) i Senat mogą i muszą bronić demokracji przed autorytarnymi zapędami prezydenta”.

Aby rozpocząć procedurę impeachmentu, LFI, która ma 72 miejsca w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym, musi zebrać podpisy co najmniej 10% członków parlamentu pod swoim wnioskiem.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo