Budżet na rok 2025 i inni zajmą centralne miejsce, gdy przedstawiciele wznowią obrady we wtorek

Izba Reprezentantów ma się zebrać ponownie we wtorek, 24 września, po corocznej przerwie, a program prac legislacyjnych obejmie kluczowe dyskusje na temat ustawy o budżecie na rok 2025, zaproponowanej przez prezydenta Bolę Tinubu, przegląd konstytucji i reformy wyborcze.

Po przerwie, która rozpoczęła się 23 lipca 2024 r., ustawodawcy powrócą, aby zająć się pilnymi problemami kraju, w tym brakiem bezpieczeństwa, stabilnością gospodarczą i trwającym kryzysem paliwowym.

W oświadczeniu wydanym w poniedziałek rzecznik Izby Reprezentantów Akin Rotimi poinformował, że przewodniczący Tajudeen Abbas wygłosi przemówienie, w którym przedstawi priorytety nadchodzącej sesji.

W oświadczeniu można przeczytać m.in.: „Wraz ze zbliżającym się końcem roku fiskalnego 2024 Izba z niecierpliwością oczekuje rychłego otrzymania ustawy o budżecie na rok 2025. Terminowe złożenie wniosku przez władzę wykonawczą ma kluczowe znaczenie, ponieważ ułatwia dokładną kontrolę i udział opinii publicznej w spotkaniach miejskich, co jest praktyką zapoczątkowaną przez Izbę podczas przeglądu budżetu na rok 2024.

„Izba jest zdecydowana utrzymać cykl budżetowy styczeń-grudzień i oczekuje współpracy ze strony władzy wykonawczej w tym zakresie.

„Szanowni członkowie będą aktywnie debatować i podejmować działania legislacyjne w związku z pilnymi wyzwaniami, z którymi borykają się Nigeryjczycy, w szczególności tymi związanymi z niedawnymi powodziami w Maiduguri, falą niepewności w kraju i gospodarką. Te kwestie, wśród innych o pilnym znaczeniu dla kraju, zostaną uznane za priorytetowe, gdy będziemy odpowiadać na potrzeby naszych okręgów wyborczych”.

Rotimi, reprezentujący okręg federalny Ikole/Oye w stanie Ekiti, zauważył również, że proponowane ustawy ujęte w programie legislacyjnym zostaną poddane pod dyskusję ze względu na ich znaczenie dla dążenia Nigeryjczyków do dobrego rządzenia.

„Projekty ustaw i wnioski zgodne z naszymi zobowiązaniami w ramach programu legislacyjnego otrzymają priorytet i zostaną przyspieszone, szczególnie dlatego, że będą służyć jako wskaźniki, na podstawie których Nigeryjczycy ocenią 10. Zgromadzenie w nadchodzącym półroczu w czerwcu 2025 r.” dodał.

W oświadczeniu podkreślono dodatkowo znaczenie zmiany konstytucji z 1999 r., stwierdzając, że: „Proces przeglądu konstytucji stanowi podstawę naszej demokracji, ucieleśniając nasze zbiorowe aspiracje do sprawiedliwego społeczeństwa. Izba ponownie potwierdza termin grudniowy 2025 r. na osiągnięcie ostatecznych wyników dla Szóstej Zmiany Konstytucji z 1999 r. (z poprawkami).

„Komisja Izby Reprezentantów ds. Przeglądu Konstytucji, której przewodniczy zastępca przewodniczącego Benjamin Kalu, zintensyfikuje działania mające na celu zajęcie się pilnymi problemami i dostosowanie naszych praw do potrzeb społeczeństwa”.

Dodał, że Komitet otrzymał „Około 305 memorandów od społeczeństwa i około 150 projektów ustaw o zmianie konstytucji od szanownych członków, odzwierciedlających znaczące zaangażowanie i obawy społeczeństwa. Projekty te zostaną rozpatrzone w trybie przyspieszonym”.

Reforma wyborcza

„Artykuł 6.7 dotyczący reformy prawa w naszym programie legislacyjnym określa, że ​​10. Izba będzie priorytetowo traktować nowelizację ustawy wyborczej z 2022 r. w celu rozwiązania luk, w tym niejasnych i sprzecznych przepisów. Zgodnie z naszym programem zobowiązujemy się również do ustanowienia mechanizmu okresowych przeglądów prawa wyborczego, aby zapewnić, że pozostanie ono istotne i zgodne z najlepszymi światowymi praktykami”, dalej w oświadczeniu.

Autonomia samorządu lokalnego

„W świetle przełomowego orzeczenia Sądu Najwyższego z lipca 2024 r. w sprawie autonomii samorządu lokalnego przewidujemy projekty ustaw mające na celu zapewnienie konsekwentnego dostosowania różnych obowiązujących przepisów do tej nowej rzeczywistości. Ta kwestia jest kluczowa dla naszego programu ustawodawczego, w szczególności artykułu 6.3 dotyczącego reformy prawa (program 3).

„10. Zgromadzenie zaproponowało kilka reform dla lokalnych rad rządowych Nigerii, w tym zmiany konstytucyjne, aby przyznać im niezależność finansową i operacyjną. Ta zmiana jest niezbędna do jasnego zdefiniowania ról i obowiązków lokalnych rządów oraz zapobiegania nakładaniu się i konfliktom.

„Dalsze reformy będą dotyczyć procesów wyborczych w lokalnych radach i wyjaśnią ich rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa na poziomie oddolnym. Te inicjatywy są kluczowe dla wzmocnienia pozycji lokalnych władz i zapewnienia, że ​​skutecznie służą swoim społecznościom” stwierdził Rotimi.

Ustawa o ochronie sygnalistów

Izba Reprezentantów, według ustawodawcy, spodziewa się projektu ustawy wykonawczej dotyczącej ochrony sygnalistów. „Ta inicjatywa wpisuje się w nasz 8-punktowy program legislacyjny, a w szczególności w aspekty skupiające się na wzmacnianiu dobrych rządów i poprawie bezpieczeństwa narodowego” powiedział, podkreślając, że „Działania w tym obszarze mają szansę znacząco wzmocnić walkę z korupcją i poprawić źródła dochodów Nigerii.

Inne obszary zainteresowań obejmują nadzór i zgodność z przepisami, a także współpracę z okręgami wyborczymi.

Zrodlo