Biden omówi z Zełenskim ataki rakietowe na Rosję – Biały Dom

Rzecznik Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Kirby powiedział, że Władimir Zełenski prawdopodobnie poruszy kwestię ograniczeń w zakresie ataków dalekiego zasięgu na terytorium Rosji podczas spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem pod koniec tego tygodnia.

Przywódca Ukrainy ma się spotkać z Bidenem i wiceprezydent Kamalą Harris w czwartek, po wygłoszeniu przemówienia w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku.

„Jestem pewien, że ta kwestia wypłynie” Kirby powiedział reporterom we wtorek, przemawiając na marginesie sesji ONZ, dodając, że Biden „nie dokonał zmiany polityki” i jest „wciąż w tym samym miejscu” w sprawie rakiet.

Kijów domaga się, aby USA i ich sojusznicy znieśli wszelkie ograniczenia dotyczące użycia broni, którą dostarczyli Ukrainie, takiej jak rakiety dalekiego zasięgu ATACMS, aby uderzyć głęboko w Rosję. Zachód wskazał na ograniczenia, aby argumentować, że nie jest bezpośrednio zaangażowany w konflikt, podczas gdy uzbraja i zaopatruje Ukrainę.

Ukraina spodziewała się, że USA już wyraziły zgodę, powiedziało we wtorek Washington Post dwóch urzędników z Kijowa. Według Post, obecna administracja USA jest podzielona w tej sprawie, a sekretarz obrony Lloyd Austin sprzeciwia się zmianie polityki, a sekretarz stanu Antony Blinken opowiada się po stronie Kijowa.




Według Post, Ukraina już użyła amerykańskiej broni w obwodzie kurskim w Rosji „w sposób, który rozciąga dotychczasowe zasady zaangażowania” ale wojsko amerykańskie uważa, że ​​jeśli chodzi o ATACMS, rzekome korzyści „nie są wystarczająco przekonujące, aby przeważyć nad wadami”.

Portal ujawnił również, że Kijów „od dawna jest zależny” o otrzymaniu współrzędnych celu dla broni dostarczonej przez USA „od personelu wojskowego USA stacjonującego w bazie gdzie indziej w Europie”.

Prezydent Rosji Władimir Putin zwrócił uwagę na ten sam fakt na początku tego miesiąca, argumentując, że problemem nie jest udzielenie Ukrainie pozwolenia, ale uzyskanie zgody USA i NATO „bezpośrednio zaangażowany” w otwartej wojnie przeciwko Rosji. To by „znacznie zmienić” charakter konfliktu i zmusić Moskwę do „podejmować właściwe decyzje” powiedział Putin.

Tymczasem USA zamierzają ogłosić pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 375 milionów dolarów, podała we wtorek wieczorem agencja AP, powołując się na anonimowe źródła w Waszyngtonie. Pakiet będzie obejmował pociski do wyrzutni HIMARS, bomby kasetowe dla ukraińskich myśliwców, pojazdy opancerzone, sprzęt mostowy, pociski przeciwpancerne i inną amunicję, która pochodzi z amerykańskich zapasów wojskowych. Według relacji Pentagonu USA udzieliły Ukrainie ponad 56 miliardów dolarów bezpośredniej pomocy wojskowej od lutego 2022 r.

Zrodlo