Badanie: Coraz więcej Filipińczyków dostosowuje się do „kultury zgiełku”

MANILA, Filipiny — Większość Filipińczyków łączy pracę na kilka stanowisk, aby zwiększyć swoje źródła dochodów w środowisku, które firma badawcza Kantar określiła jako wyłaniającą się „kulturę pośpiechu” wśród filipińskiej siły roboczej.

„Zaobserwowaliśmy, że takie zachowanie spowodowało [in] „kultura zgiełku” wśród Filipińczyków, ponieważ starają się zarobić więcej, ale kosztem czasu przeznaczonego na obowiązki domowe, zainteresowania osobiste i inne zajęcia” – stwierdziła w oświadczeniu Laurice Obama, dyrektor ds. badań konsumentów i kupujących w Kantar Philippines.

Obama przytoczył badanie przeprowadzone przez Kantar wśród 2000 gospodarstw domowych od lutego do kwietnia, z którego wynika, że ​​siedmiu na dziesięciu Filipińczyków zarządza finansami swojej rodziny, dorabiając lub zakładając firmę na boku.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

CZYTAĆ: Co każdy Filipińczyk może zrobić, aby pomóc w budowie Dream Philippines

Oprócz większości ankietowanych gospodarstw domowych, 19 procent stwierdziło, że „trudno im utrzymać się na rynku” z powodu redukcji etatów lub mniejszej liczby godzin pracy, co zmniejsza ich wynagrodzenie na rękę.

Tylko około 8 procent stwierdziło, że jest zadowolonych ze swojej sytuacji ekonomicznej.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Wydatki gospodarstwa domowego

Według najnowszych danych filipińskiego urzędu statystycznego (PSA) wydatki gospodarstw domowych spadły w drugim kwartale do 4,6 procent z 5,5 procent w tym samym okresie ubiegłego roku.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Z badania wynika, że ​​filipińscy konsumenci podczas wizyty w sklepach spożywczych zazwyczaj kupują napoje bezalkoholowe, kawę, wodę, mleko, makaron instant, ciastka i krakersy.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Jednak ci, którzy borykają się z problemami finansowymi, „pamiętają” o swoich zakupach, ograniczając wydatki, skracając listę zakupów, aby związać koniec z końcem.

„Podejmując decyzję o zakupie, [the study shows] że ci, którzy zarządzają, marnują swoje fundusze, aby uzyskać większą wartość za swoje pieniądze” – powiedział Kantar.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Ta grupa rzadziej robi zakupy spożywcze i podczas wizyty w sklepach kupuje jeszcze mniej, niż zamierzała” – zauważono dalej w badaniu.

Ci pozbawieni gotówki konsumenci nie tylko ograniczają wydatki na artykuły spożywcze, ale także szukają rabatów.

Z danych PSA wynika, że ​​konsumenci wydają mniej na odzież i obuwie. Głównymi czynnikami wpływającymi na zużycie są między innymi transport, mieszkalnictwo, woda, energia elektryczna i gaz.

Rosną aktywa

Badanie Kantar wykazało, że 52 proc. respondentów uważa, że ​​taki będzie ich status quo w ciągu najbliższych 12 miesięcy, 7 proc. spodziewa się pogorszenia sytuacji, a 41 proc. uważa, że ​​ich sytuacja się poprawi.

Z drugiej strony, z niedawnego badania przeprowadzonego przez Allianz Global wynika, że ​​aktywa finansowe netto na mieszkańca na Filipinach wzrosły w 2023 r. o 13,2% rok do roku do 1940 euro (121 000 funtów na podstawie aktualnych kursów wymiany walut), co plasuje kraj w 49. miejsce na 60 gospodarek objętych najnowszym „Globalnym raportem o bogactwie”.

Chociaż liczba ta nadal utrzymuje Filipiny wśród biedniejszych krajów Azji, wzrost ich aktywów finansowych wzrósł o 13,2 procent, co stanowi najszybszy wzrost od sześciu lat i znacznie wyprzedził Chiny czy Indie, twierdzi Global Allianz.

Allianz Global stwierdził, że 16-procentowy wzrost cen papierów wartościowych klasy aktywów był „głównym czynnikiem” wzrostu.

Pozostałe aktywa finansowe, takie jak depozyty bankowe, wzrosły „silnie” o 9,1 proc., podczas gdy ubezpieczenia i emerytury wzrosły o 9,8 proc.

Allianz stwierdził jednak, że ubezpieczenia i emerytury pozostają „niedoważone” w portfelach filipińskich gospodarstw domowych, a ich udział wynosi 7 procent, czyli jest znacznie niższy w porównaniu z 57-procentowym udziałem depozytów bankowych.

Ale choć bogactwo wzrosło, wzrost zobowiązań Filipińczyków również utrzymał się na poziomie 12,9%. W rezultacie Allianz Global stwierdził, że wskaźnik zadłużenia wzrósł w zeszłym roku do 27,1 procent, co oznacza, że ​​„wciąż jest na raczej niskim poziomie”.

„Rok 2023 charakteryzował się ostrym zacieśnieniem polityki pieniężnej. Jednak gospodarki okazały się odporne, a rynki nawet rozkwitły” – czytamy w raporcie.

Ogólnie rzecz biorąc, Allianz Global podał, że aktywa finansowe prywatnych gospodarstw domowych na całym świecie odnotowały w zeszłym roku silny wzrost o 7,6 procent, odrabiając straty na poziomie 3,5 procent w 2022 roku. Łączna wartość aktywów finansowych na koniec 2023 roku wyniosła 239 bilionów euro.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

W podziale na regiony aktywa finansowe azjatyckich gospodarstw domowych wzrosły w 2023 r. o 7,5 proc., do 63,8 biliona euro, czyli o jedną czwartą więcej niż w Europie. Wszystkie klasy aktywów przyczyniły się do tego wzrostu, przy czym głównym motorem wzrostu były depozyty bankowe, po wzroście o 9,3%. —z raportem Iana Nicolasa P. Cigarala



Zrodlo