Badanie Cambridge potwierdza, jak często należy zmieniać pościel: Nie spodoba ci się to

Tradycyjnie nie ma jasnej rutyny dotyczącej tego, jak często zaleca się zmianę pościeli w naszym łóżku. Choć prawdą jest, że są tacy, którzy zmieniają go raz w tygodniu, są i tacy, którzy wolą mieć całkowitą pewność i wymieniać go częściej niż raz na 7 dni, co dla wielu jest dość dużą częstotliwością. Są też te mniej schludne, które myją je co dwa tygodnie lub nawet częściej.

I nie jest to trywialne, ponieważ jedną trzecią naszego życia spędzamy w łóżku: z 24 godzin na dobę zwyczajową i zalecaną rzeczą jest spanie 8. Jest też kilka chorób, na które możemy nabawić się, jeśli tego nie zrobimy dbaj o odpowiednią higienę pościeli. Tak naprawdę w tym przypadku nauka dała jasną i zwięzłą odpowiedź na temat tego, jak często wskazane jest zmienianie tej pościeli, wymieniając także choroby, na które łatwo możemy się nabawić, jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni.

Konkretnie jest to badanie Cambridge z wydziału epidemiologów i infekcji, które po kilku latach zostało ponownie uratowane dzięki jego aktualizacji. Badanie to koncentruje się na dzieciach i żłobkach, ale widzieliśmy, jak odnosi się to również do dorosłych, ponieważ jeśli będziemy prać pościel tak często, jak wynika z tego badania, znacznie zmniejszymy prawdopodobieństwo zachorowania na zapalenie żołądka i jelit w przyszłości, choroba, która może sprawić, że będziesz nieprzytomny w łóżku i będziesz miał naprawdę zły czas.

Z badania Cambridge wynika, że ​​bez wątpienia zaleca się codzienne pranie pościeli. Oznacza to, że zawsze śpij z nową pościelą. Dla niektórych może to być przesadzone, ale z badania jasno wynika, że ​​ten prosty gest zmniejsza ryzyko zarażenia się tą chorobą o 35%, co w tym kontekście uważa się za niezwykle wysoki odsetek.

Przede wszystkim niepokojące są dane dotyczące prania pościeli. Ankieta BBC wykazała, że ​​46% samotnych mężczyzn w Wielkiej Brytanii może wytrzymać do czterech miesięcy bez zmiany pościeli. I na co byli narażeni? Aspektów jest wiele, ale przede wszystkim istnieje obecność dwóch możliwych wrogów zdrowia: norowirusa i roztoczy, których oczywiście nie widać gołym okiem.

W rzeczywistości nie zrobienie tego na czas lub, jak wykazało badanie Cambridge, może pogorszyć alergie, a nawet astmę. Bakterie pozostające w łóżku żywią się martwą i mikroskopijną skórą, którą nasz organizm w naturalny sposób złuszcza, więc jest to coś, co nie zdając sobie z tego sprawy, może pogorszyć nasze zdrowie. Ponadto częsta zmiana pościeli w razie potrzeby może wskazywać na inne problemy higieniczne, które mogą być niebezpieczne, takie jak gromadzenie się kurzu w niektórych obszarach domu. Utrzymanie domu w czystości to nie tylko szczegół estetyczny, ale według innych badań może również prowadzić do dłuższej żywotności.

Zrodlo