Badania sugerują, że pierwotni ludzie w Skandynawii używali łodzi wykonanych ze skór zwierzęcych w 3500 r. p.n.e.

Nowe badanie sugeruje, że ludzie z kultury Pitted Ware (PWC) w starożytnej Skandynawii prawdopodobnie budowali łodzie ze skór zwierzęcych, być może foczych, aby łowić ryby, polować i handlować. PWC była neolityczną grupą łowców-zbieraczy, która żyła między 3500 a 2300 r. p.n.e. w regionach w pobliżu Morza Bałtyckiego i Północnego. Ich przetrwanie w dużej mierze zależało od mórz, gdzie polegali na aktywnościach morskich, w szczególności polowaniach na foki, o czym świadczą duże ilości kości fok odkrytych w ich zamieszkanych miejscach.

Skóry fok i podróże morskie

Mikael Fauvelle, badacz z Uniwersytetu w Lund w Szwecji powiedział Live Science, foki nie były tylko obiektem polowań dla pożywienia, ale również odgrywały kluczową rolę w produkcji łodzi. Skóry fok, wraz z olejem wydobywanym z ich tłuszczu, mogły być używane do budowy i konserwacji łodzi.

Archeolodzy znaleźli ślady oleju foczego wewnątrz ceramiki, co pokazuje, że ludzie ci mieli go w dużych ilościach. Łodzie wykonane z takich materiałów były wystarczająco wytrzymałe na długie podróże, co było niezbędne, biorąc pod uwagę ich zależność od podróży morskich, zgodnie z badanie opublikowano w czasopiśmie Journal of Maritime Archaeology.

Handel dalekobieżny i technologia żeglugowa

Łodzie PWC musiały pokonywać duże odległości między wyspami, takimi jak Gotlandia i Wyspy Alandzkie, co czyniło łodzie z foczej skóry idealnymi do takich podróży. Prymitywne alternatywy, takie jak kanu wykonane z wydrążonych bali, nie wystarczyłyby na tak rozległe podróże. Łodzie mogły być wystarczająco duże, aby przewieźć nawet kilkanaście osób i zwierząt, w tym jelenie i niedźwiedzie.

Dowody ze sztuki naskalnej i fragmentów

Chociaż fizyczne dowody na istnienie tych łodzi pozostają skąpe, małe fragmenty znalezione w północnej Szwecji i sztuka naskalna przedstawiająca łodzie dają wskazówki. Niektóre obrazy pokazują statki z podstawkami na harpuny przypominającymi głowy zwierząt. Rysunki te, wraz z fragmentami wręg łodzi, sugerują, że PWC były zaawansowane w swoich technikach żeglarskich.

Zrodlo