Awaria w kasie! Megalopolis Francisa Forda Coppoli

LSamofinansujący się epicki film Francisa Forda Coppoli „Megalopolis”, który powstawał od kilkudziesięciu lat, spotkał się z klapą wśród kinomanów, a uznany film rodzinny „Dziki robot” wytwórni DreamWorks Animation zajął pierwsze miejsce w weekendowej kasie.

Według opublikowanych w niedzielę szacunków studia „Dziki robot”, adaptacja bestsellera Petera Browna w reżyserii Chrisa Sandersa, przekroczyła oczekiwania i zarobiła 35 milionów dolarów w kinach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. „Dziki robot” miał odnieść sukces po tym, jak krytycy pochwalili historię robota, który rozbił się na statku i wychowuje osieroconą gęś.

Widzowie zgodzili się i przyznali filmowi ocenę A CinemaScore. „Dziki robot” ma prawdopodobnie długą i lukratywną perspektywę premiery w Universal Pictures. Paul Dergarabedian, starszy analityk ds. mediów w firmie Comscore, przewiduje, że „Dziki robot” „może wziąć przykład z podręcznika „Elementala”, otwierając go w przyzwoitej kasie, a następnie patrząc na możliwość rozegrania dłuższej rozgrywki”.

„Elemental” studia Pixar, który podobnie jak „Dziki robot” nie był kontynuacją, zadebiutował za skromne 30 milionów dolarów, ale na całym świecie zarobił prawie 500 milionów dolarów.

Filmy familijne, na czele z największym hitem roku „W głowie się nie mieści 2”, szczególnie zwiększyły w tym roku sprzedaż biletów. David A. Gross, konsultant filmowy publikujący biuletyn dla Franchise Entertainment, powiedział, że do 2024 r. gatunek ten powinien osiągnąć na całym świecie 6 miliardów dolarów, co, jak zauważył, „powraca do poziomu sprzed pandemii”.

O czym jest Megalopolis?

„Megalopolis”, wizja Coppoli na temat rzymskiego eposu, którego akcja rozgrywa się we współczesnym Nowym Jorku, nigdy nie spodziewała się, że osiągnie tak wysoki poziom. Ale debiut filmu za 4 miliony dolarów był otrzeźwiający dla filmu Coppoli, który sam sfinansował 120 milionów dolarów. Po premierze na Festiwalu Filmowym w Cannes recenzje pierwszego od 13 lat filmu Coppoli były mieszane. Publiczność przyznała mu ocenę D+ CinemaScore.

Pod każdym względem finansowym „Megalopolis” było ponurą porażką. Jednak 85-letni Coppola od początku utrzymywał, że pieniądze nie są jego zmartwieniem. Coppola zaprojektował film, nad którym zaczął pracować pod koniec lat 70., jako wielką osobistą wypowiedź na temat ludzkich możliwości.

„Wszyscy bardzo martwią się o pieniądze” – powiedział Coppola agencji Associated Press w wywiadzie przed premierą filmu. „Mówię: daj mi mniej pieniędzy i daj mi więcej przyjaciół”.

Studia porzuciły „Megalopolis” po Cannes. Lionsgate ostatecznie zaproponowało dystrybucję za opłatą. Coppola pokrył także większość z 15 milionów dolarów kosztów marketingowych. Film, w którym wystąpili Adam Driver, Nathalie Emmanuel i Aubrey Plaza, był także wyświetlany w około 200 kinach IMAX, a jego sprzedaż biletów wyniosła 1,8 miliona dolarów.

Po trzech tygodniach na szczycie listy sprzedaży „Sok z żuka” Tima Burtona spadł na drugie miejsce z kwotą 16 milionów dolarów w czwarty weekend premiery. Kontynuacja filmu Warner Bros. „Sok z żuka” z 1988 roku, w którym wystąpili Michael Keaton i Winona Ryder, zarobiła w Stanach Zjednoczonych 250 milionów dolarów w ciągu miesiąca od premiery.

Trzecie miejsce przypadło „Transformers One”, prequelowi Transformers z Chrisem Hemsworthem i Brianem Tyree Henrym w rolach głównych. Po gorszym niż oczekiwano debiucie w zeszły weekend, premiera Paramount w drugi weekend zarobiła 9,3 miliona dolarów.

„Megalopolis” wyprzedził nawet indyjski film akcji w języku telugu „Devara: część 1”. W weekend otwarcia zarobił 5,1 miliona dolarów, co wystarczyło na czwarte miejsce.

W kinach pojawił się także „Saturday Night” Jasona Reitmana, pełna uczuć dramatyzacja instytucji komediowej, której premiera odbyła się w wieczór premiery w 1975 roku. W ten sam weekend, w którym serial NBC rozpoczął swój 50. sezon, film Reitmana miał premierę w pięciu kinach w Nowym Jorku i Los Angeles i zarobił 265 000 dolarów, co stanowi solidną średnią wynoszącą 53 000 dolarów na kino. „Saturday Night” będzie miał ogólnokrajową premierę za dwa tygodnie.

Tak wygląda sprzedaż biletów w Stanach Zjednoczonych w ostatnim tygodniu września 2024 r

  1. „Dziki robot” – 35 milionów dolarów.
  2. „Sok z żuka” – 16 milionów dolarów.
  3. „Transformers 1” – 9,3 miliona dolarów.
  4. „Devara: część 1” – 5,1 miliona dolarów.
  5. „Nie mów nic złego” – 4,3 miliona dolarów.
  6. „Megalopolis” – 4 miliony dolarów.
  7. „Deadpool i Wolverine” – 2,7 miliona dolarów.
  8. „Mój stary tyłek” – 2,2 miliona dolarów.
  9. „Nigdy nie odchodź” – 2,2 miliona dolarów.
  10. „Substancja” – 1,8 miliona dolarów.



Zrodlo