Asteroida w kształcie bałwana przelatuje obok Ziemi z niewiarygodną prędkością

17 września 2024 roku fascynująca asteroida o nazwie 2024 ON przemknęła obok Ziemi, oferując naukowcom rzadki widok kosmicznej skały w kształcie bałwana. Chociaż obiekt został sklasyfikowany jako potencjalnie niebezpieczna asteroida ze względu na bliskość naszej planety, nie stanowił bezpośredniego zagrożenia i przeleciał bezpiecznie w odległości 1000 000 km.

Zdjęcia radarowe wykonane przez należący do NASA radar Układu Słonecznego Goldstone w Kalifornii ujawniły unikalną strukturę asteroidy. Asteroida mierząca około 350 metrów długości składa się z dwóch odrębnych płatów, z których jeden jest około 50% większy od drugiego. Ten niezwykły kształt, przypominający bałwana, nazywany jest „podwójnym układem kontaktowym” — zjawiskiem zachodzącym, gdy dwie mniejsze asteroidy łączą się pod wpływem sił grawitacyjnych.

Podróż z dużą prędkością

Asteroida 2024 ON minęła Ziemię z zawrotną prędkością 31 933 km/h, czyli około 26 razy większą od prędkości dźwięku. Pomimo swoich rozmiarów i prędkości asteroida nie stanowiła zagrożenia dla naszej planety, przechodząc ponad 2,5 razy większą odległość między Ziemią a Księżycem.

Chociaż asteroida została sklasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczna, ostatnie pomiary pozwoliły naukowcom przewidzieć z dużą dokładnością przyszłą trajektorię asteroidy. W rezultacie nie oczekuje się, że 2024 ON będzie stwarzał jakiekolwiek zagrożenie dla Ziemi przez wiele dziesięcioleci, co zapewnia pewność pomimo jego niebezpiecznej etykiety.

Występowanie kontaktowych planetoid podwójnych

Asteroidy takie jak 2024 ON, zwane układami podwójnymi kontaktowymi, stanowią około 14% planetoid bliskich Ziemi większych niż 200 metrów. Jednym z najbardziej znanych układów podwójnych kontaktowych jest Selam, mały księżyc krążący wokół asteroidy Dinkinesh. Takie asteroidy dostarczają cennych informacji na temat powstawania i ewolucji ciał niebieskich w naszym Układzie Słonecznym.

Tak jak to robią agencje kosmiczne przestrzegać obiekty bliskie Ziemi, radary i inne technologie śledzenia pozwalają na lepsze przewidywanie i zrozumienie ich zachowania. W rzeczywistości w 2024 r. między Ziemią a Księżycem przeszło ponad 60 asteroidów dzięki wzmożonym wysiłkom obserwacyjnym z wykorzystaniem algorytmów opartych na sztucznej inteligencji.

Chociaż niedawna wizyta asteroidy 2024 ON wzbudziła zainteresowanie ze względu na jej wygląd przypominający bałwana, służy ona jako przypomnienie o znaczeniu ciągłego śledzenia asteroid. Na szczęście, bez bezpośredniego zagrożenia, możemy docenić kosmiczne piękno i odkrycia naukowe, jakie oferuje, nie martwiąc się o bezpieczeństwo Ziemi.

Zrodlo