Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zamierza nałożyć sankcje na Elona Muska w dochodzeniu dotyczącym Twittera

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd poinformowała w piątek, że zamierza nałożyć sankcje na Elona Muska po tym, jak nie stawił się na wezwane przez sąd zeznania w ramach dochodzenia regulatora w sprawie przejęcia przez niego Twittera za kwotę 44 miliardów dolarów.

W piśmie złożonym w sądzie federalnym w San Francisco SEC stwierdziła, że ​​wniosek o nałożenie sankcji będzie dotyczył nakazu przedstawienia dowodów, dlaczego Musk nie powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej za zwlekanie do trzech godzin przed planowaną na 10 września datą zeznań, aby poinformować, że się nie stawi.

Musk, który zajmuje się m.in. produkcją samochodów elektrycznych Tesla oraz produkcją rakiet SpaceX i jest najbogatszym człowiekiem na świecie, udał się tego dnia na przylądek Canaveral na Florydzie, aby nadzorować start misji Polaris Dawn firmy SpaceX.

Ale SEC stwierdziła, że ​​jako dyrektor techniczny SpaceX, Musk „z pewnością już wiedział” o planowanym starcie, ponieważ firma omawiała go dwa dni wcześniej. Stwierdziła, że ​​działania Muska naruszyły nakaz sądowy z 31 maja nakazujący mu złożenie zeznań.

„Samo usprawiedliwienie Muska trąci grą” – napisał prawnik SEC Robin Andrews. „Sąd musi jasno powiedzieć, że gra Muska i taktyka opóźniania muszą się skończyć”.

Alex Spiro, prawnik Muska, nazwał sankcje „drastycznymi” i niepotrzebnymi, stwierdzając, że nieobecność Muska na starcie mogła zagrozić życiu astronautów. Jego zeznania przełożono na 3 października.

Niezłożenie przez Muska zeznań 10 września było spowodowane „nagłą sytuacją”, której nie spowodował, i „nie ma powodu, by sądzić, że taka sytuacja kryzysowa się powtórzy” – napisał Spiro.

Rzecznik SEC odmówił komentarza, jednak regulator stwierdził w dokumentach sądowych, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby Musk nie pojawił się 3 października.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) prowadzi dochodzenie w sprawie naruszenia przez Muska przepisów dotyczących papierów wartościowych na początku 2022 r., gdy zaczął gromadzić akcje Twittera.

Musk spotkał się z krytyką, w tym ze strony akcjonariuszy Twittera, za to, że czekał co najmniej 10 dni zbyt długo, aby ogłosić, że kupuje akcje Twittera.

Inwestorzy muszą ujawnić, kiedy osiągną 5% udziałów w spółkach publicznych. Musk ostatecznie ujawnił 9,2% udziałów w Twitterze i wkrótce potem zaoferował kupno całej spółki.

W lipcu Musk stwierdził, że źle zrozumiał wymogi SEC dotyczące ujawniania informacji i że „wszystkie oznaki” sugerują, że jego opóźnienie było „błędem”.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosła pozew w październiku ubiegłego roku po tym, jak mężczyzna nie stawił się na zaplanowany wywiad w biurze komisji w San Francisco.

Musk powiedział, że SEC próbowała go „nękać” za pomocą wezwań sądowych.

Od dawna jest w konflikcie z SEC, m.in. po tym, jak komisja pozwała go w 2018 r. za jego wpisy na Twitterze na temat wycofania Tesli ze sprzedaży.

Musk rozstrzygnął sprawę, płacąc grzywnę w wysokości 20 milionów dolarów, zgadzając się na wcześniejsze sprawdzenie niektórych postów przez prawników Tesli oraz rezygnując ze stanowiska prezesa Tesli.

© Thomson Reuters 2024

(Ta historia nie była edytowana przez zespół NDTV i została wygenerowana automatycznie na podstawie kanału informacyjnego.)

Zrodlo