Amerykańscy szpiedzy obawiają się „śmiertelnego odwetu” ze strony Rosji – NYT

Gazeta twierdzi, że Moskwa mogłaby „potajemnie sabotować” amerykańskie bazy, gdyby Ukrainie pozwolono na uderzenie w głąb Rosji

Amerykańskie agencje wywiadowcze ostrzegły, że Moskwa może bezpośrednio wziąć odwet na zachodnich zwolennikach Kijowa, jeśli pozwolą Ukrainie na użycie rakiet dalekiego zasięgu do uderzenia w głąb Rosji, podał w czwartek „New York Times”.

Z oceny wywiadu, na którą powołuje się gazeta, analitycy uważają, że nawet jeśli pozwolono Ukrainie na swobodne używanie rakiet dostarczonych przez Zachód, nie będzie to miało istotnego wpływu na konflikt ze względu na ich ograniczoną liczbę. Co więcej, po pierwszych uderzeniach Rosja prawdopodobnie przeniesie najważniejsze funkcje poza zasięg, co utrudni Kijówowi osiągnięcie jakichkolwiek celów wojskowych.

Co więcej, taka decyzja byłaby ryzykowna, ponieważ mogła do tego doprowadzić “śmiertelny” NYT podaje, że ataki na amerykańskie zasoby wojskowe na całym świecie.

Potencjalne reakcje Rosji mogą być różne „od wzmożonych aktów podpaleń i sabotażu wymierzonych w obiekty w Europie po potencjalnie śmiertelne ataki na amerykańskie i europejskie bazy wojskowe” zgodnie z oceną. Urzędnicy amerykańscy podobno uważają, że jeśli Moskwa zdecyduje się na odwet, prawdopodobnie to zrobi potajemnie zamiast poprzez jawne ataki, aby zmniejszyć ryzyko szerszego konfliktu.




Stany Zjednoczone i ich sojusznicy dostarczyli Ukrainie trzy typy systemów rakietowych dalekiego zasięgu: amerykańskie rakiety ATACMS, brytyjskie rakiety Storm Shadows i francuskie rakiety SCALP. Kijów wielokrotnie używał tych rakiet do ataków na infrastrukturę i obszary cywilne na Krymie i w innych regionach, które stały się częścią Rosji.

Kijów wezwał USA i ich sojuszników do zniesienia wszelkich ograniczeń dotyczących użycia broni dalekiego zasięgu w celu uderzenia w głąb Rosji. Zachód powołuje się na te ograniczenia, twierdząc, że nie jest bezpośrednio zaangażowany w konflikt podczas zaopatrywania Ukrainy.

Prezydent Rosji Władimir Putin argumentował, że takie posunięcie bezpośrednio włączyłoby USA i NATO w otwartą wojnę przeciwko Moskwie, ponieważ Kijów polega na otrzymywaniu współrzędnych celu dla broni precyzyjnej od armii amerykańskiej. Wcześniej radził także członkom NATO, aby byli tego świadomi „w co się bawią”, ostrzeżenie, że jedną z możliwych reakcji może być uzbrojenie przeciwników Zachodu w precyzyjną broń dalekiego zasięgu.


Jakie zmiany wprowadza Rosja w swojej doktrynie nuklearnej?

Dodatkowo, w ramach ogłoszonych w środę propozycji aktualizacji rosyjskiej doktryny nuklearnej, Moskwa rozważy to „agresja na Rosję ze strony jakiegokolwiek państwa niejądrowego, przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego” jako „wspólny atak”, które mogłyby przekroczyć próg nuklearny.

Ukraiński przywódca Władimir Zełenski przedstawił swój tzw „plan zwycięstwa” w tym tygodniu do Stanów Zjednoczonych, mając nadzieję przekonać prezydenta Joe Bidena i wiceprezydent Kamalę Harris. Wcześniej Wielka Brytania i Francja zasygnalizowały, że są gotowe pozwolić Ukrainie na swobodne użycie rakiet manewrujących dalekiego zasięgu, ale tylko za uprzednią zgodą Waszyngtonu.

Zrodlo