Aktywiści z Kordyliery żałują ustawy antyterrorystycznej w 52. rocznicę stanu wojennego

Grupy postępowe w Baguio City uczciły 52. ​​rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w kraju 21 września 2024 r. akcją protestacyjną, w której wyraziły ubolewanie z powodu ciągłych represji, którym poddawani są kordylierscy aktywiści i obrońcy praw człowieka. (Zdjęcie: Jethro Bryan Andrada)

BAGUIO CITY — Grupy działające na rzecz praw człowieka i młodzieży w tym mieście uczciły 52. ​​rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w kraju akcją protestacyjną i różnymi występami kulturalnymi w sobotę 21 września, zwracając uwagę na przypadki ciągłych represji, którym poddawani są kordylierscy aktywiści i obrońcy praw człowieka pod rządami prezydenta Ferdinanda „Bongbonga” Marcosa Jr.

Stan wojenny wprowadzony przez byłego prezydenta Ferdinanda Marcosa Sr. jest powszechnie uważany za „ciemny rozdział” w historii Filipin. Dane Komisji Pamięci Ofiar Naruszeń Praw Człowieka wskazują, że w tym okresie około 11 000 osób padło ofiarą naruszeń praw człowieka.

Artykuł jest kontynuowany po tej reklamie

Działaczka z Kordyliery Joanna Cariño, która była studentką, gdy została aresztowana w czasie stanu wojennego, powiedziała, że ​​przez 52 lata niewiele się zmieniło.

„Mam wrażenie deja vu (stanu wojennego) w kontekście Dutertego i Marcosa Jr.” – powiedziała podczas mobilizacji, wspominając sprawy zaginionych działaczy Dextera Capuyana i Gene Roz Jamila „Bazoo” De Jesusa.

CZYTAJ: Rocznica stanu wojennego rzuca światło na Duterte

Artykuł jest kontynuowany po tej reklamie

Capuyan i De Jesus zaginęli ponad rok temu. Pośród podejrzeń grup aktywistów, Criminal Investigation and Detection Group (CIDG) i Philippine National Police zaprzeczyły zaangażowaniu w tę sprawę w zeszłym roku.

Artykuł jest kontynuowany po tej reklamie

Cariño powiedział, że ważne jest przypomnienie ducha „siły rdzennej ludności” i ciągłe pamiętanie o okrucieństwach stanu wojennego, ponieważ okres ten był „ważną częścią naszej historii, o której nie zawsze uczy się w szkołach”.

Artykuł jest kontynuowany po tej reklamie

Przedstawiciele grup młodzieżowych i prawnych zaapelowali również o natychmiastowe zniesienie ustawy antyterrorystycznej, która ich zdaniem była narzędziem wykorzystywanym w celu wymierzenia w osoby o postępowych poglądach.

Rey Cortez, prawnik z Krajowego Związku Prawników Ludowych, twierdził, że „pomimo odejścia byłego dyktatora, represje wobec wszystkich krytyków rządu były kontynuowane” za kadencji Marcosa Jr.

Artykuł jest kontynuowany po tej reklamie

Przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych w raporcie opublikowanym w październiku 2023 r. w styczniu wyrazili zaniepokojenie wdrażaniem przez rząd „szerokiego i niekontrolowanego” prawa antyterrorystycznego.

CZYTAĆ: Aktywiści filipińsko-amerykańscy organizują „narodowy dzień akcji” w rocznicę stanu wojennego

W czerwcu 2023 r. Rada Antyterrorystyczna uznała członków Kordyliery, rdzennej grupy etnicznej Cordillera People’s Alliance (CPA), za terrorystów.

Członkowie CPA, o których wiadomo, że są terrorystami, złożyli w listopadzie petycję kwestionującą to roszczenie i zgodność ustawy antyterrorystycznej z konstytucją.

„W czasach Marcosa Jr. prawo antyterrorystyczne może być wykorzystywane do nielegalnego zatrzymania kogoś, aresztowania bez nakazu, zamrożenia jego konta bankowego i [subject them to surveillance]„– podsumował Cortez.

„Nawet bez formalnej deklaracji, nadal wydaje się, że żyjemy w stanie wojennym” – dodał.

Mobilizacja zakończyła się zbezczeszczeniem kukły Marcosa Sr., Marcosa Jr., Duterte i Sary Duterte-Carpio przez ocalałych ze stanu wojennego i członków młodzieży, aby przedstawić „odrzucenie starych i nowych dyktatorów”, według organizatorów protestu. INQ


Twoja subskrypcja nie mogła zostać zapisana. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja powiodła się.

POWIĄZANY ARTYKUŁ: „Księga łez” wstępem do muzeum stanu wojennego



Zrodlo