Euskadi zwróci się do Ministerstwa o: "plan awaryjny" w sprawie przyjmowania małoletnich imigrantów bez opieki

Ubarretxena podkreśla postawę „solidarności” rad i władzy wykonawczej, ale pamięta, że ​​Euskadi ma 723 zajęte miejsca

Rzeczniczka rządu baskijskiego, Maria Ubarretxena, ogłosiła we wtorek, że wraz z radami prowincji poruszy podczas spotkania rządu centralnego ze wspólnotami autonomicznymi potrzebę posiadania „planu awaryjnego” w celu zapewnienia „ostatecznego rozwiązania” problemu podziału małoletnich migrantów bez opieki pomiędzy terytoria i aby odbywało się to „ze wszystkich wspólnot autonomicznych, z prawami i obowiązkami każdej z nich”, gdyż przypomniał, że w Euskadi są 723 zajęte miejsca, podczas gdy na przykład La Rioja ma dziewięć .

„Będzie to postawa otwartych rąk i solidarności, jak zawsze, ale prosimy o powagę i plan awaryjny” – nalegał.

Na konferencji prasowej zorganizowanej po posiedzeniu Rady Rządowej Ubarretxena została zapytana o udział rządu baskijskiego w posiedzeniu Konferencji Sektorowej ds. Dzieciństwa i Dorastania, zwołanym w najbliższą środę przez rząd centralny z udziałem wspólnot autonomicznych, w których będzie rozpatrywana dystrybucja małoletnich migrantów bez opieki pomiędzy terytoriami.

Ubarretxena przypomniała, że ​​w Euskadi konkurs ten jest odpowiednikiem rad prowincji, w których wezmą udział, ale w formie elektronicznej. „Rząd również będzie obecny, ale my będziemy w nim uczestniczyć elektronicznie, wspólnie i w zgodzie z radami prowincji, w drodze konsensusu, ponieważ to one mają kompetencje w tej sprawie” – nalegał.

Jak wyjaśniono, wezmą udział w spotkaniu, aby złożyć wniosek o to, o co ubiegali się już w ostatnich dniach. „Stoimy w obliczu sytuacji, która nie jest już tymczasowa, ale stała się strukturalną sytuacją dotyczącą praw człowieka, którą należy rozwiązać” – stwierdził.Zrodlo