Chipy z serii Snapdragon X podobno przewyższają niektóre procesory Apple, Intel i AMD w testach porównawczych

Snapdragon stał się najnowszym graczem na rynku procesorów PC dzięki chipsetom Snapdragon serii X. Zintegrowany SoC firmy w komputerach jest teraz niezbędnym klasyfikatorem, aby urządzenie mogło być oznaczone jako Copilot+ PC, co jest kolejnym terminem nadanym przez Microsoft dla komputerów AI. Jednak są to tylko nomenklatury marketingowe, które nie mają wiele wspólnego z ogólną wydajnością chipsetów. Nowy raport przeprowadził testy porównawcze chipsetów Snapdragon serii X, aby sprawdzić, jak wypadają w porównaniu z chipami Apple, Intel i AMD.

Podobno układy Snapdragon serii X przewyższają układy M3 firmy Apple

Rozległy testy porównawcze przeprowadzone przez The Verge pokazują, że chipsety Snapdragon X Elite są o 2-3 procent szybsze w wydajności pojedynczego rdzenia niż chipy M2 Max firmy Apple, które napędzały model MacBooka Pro z 2023 roku. Te testy porównawcze przeprowadzono na Geekbench 6 i Cinebench 2024, ponieważ działają one na wszystkich procesorach firmy, zgodnie z publikacją.

Podobno Snapdragon SoC przewyższył także procesory Intel Core Ultra 7 155H i AMD Ryzen 7 8845HS o odpowiednio 24 i 17 procent. Jednak w porównaniu do chipsetów Apple M3, gigant technologiczny z Cupertino podobno prowadzi w wyścigu w testach porównawczych pojedynczego rdzenia The Verge.

Chipsety z serii Snapdragon X wypadły znacząco dobrze w wielordzeniowym teście wydajności procesora, zgodnie z publikacją. Jednak M2 Max i M3 Max firmy Apple były w stanie je przewyższyć dzięki większej liczbie rdzeni (M3 Max firmy Apple ma 16 rdzeni w porównaniu do 12 rdzeni w odpowiedniku z serii Snapdragon X).

Z drugiej strony, chipset Apple M2 Max z 12 rdzeniami podobno oferował nieznacznie szybszą wydajność w porównaniu do najnowocześniejszych układów Snapdragon X Elite w teście porównawczym Cinebench 2024.

Wydajność GPU serii Snapdragon X Elite ma być niższa od wydajności rywali

Wydajność GPU jest ważnym czynnikiem, jeśli użytkownicy planują uruchamiać gry lub aplikacje intensywnie wykorzystujące zasoby. Według raportu jest to obszar, w którym chipsety z serii Snapdragon X pozostają w tyle za swoimi odpowiednikami Apple, Intel i AMD.

W teście porównawczym Geekbench 6 GPU (OpenCL) publikacja wykazała, że ​​najwyższy wynik układów Snapdragon X Elite z procesorem graficznym Qualcomm Adreno w modelu Samsung Galaxy Book 4 Edge wyniósł 24 004 punktów.

Z drugiej strony, procesor graficzny AMD Radeon 780M w laptopie Acer Swift Go 14 AMD uzyskał wynik 29 199, a procesor graficzny Intel Arc w laptopie MSI Prestige 16 Evo uzyskał wynik 34 528. Liderem w tej kategorii okazał się Apple M3 Max w MacBooku Pro 16 z końca 2023 roku z wynikiem 91 480.

Seria Snapdragon X może oferować konkurencyjną żywotność baterii

Żywotność baterii to kolejny ważny wskaźnik wydajności chipsetu. Jest to test ogólnej optymalizacji SoC w urządzeniu. Publikacja wykazała, że ​​laptopy z procesorem Snapdragon oferowały średnio od 14 do 16 godzin pracy na baterii. Jednak żaden z nich nie osiągnął 18 godzin, jakie oferował MacBook Air M3.

Co ciekawe, AMD i Intel wypadły w tym obszarze jeszcze gorzej niż Snapdragon. Jedynym wyjątkiem był podobno Samsung Galaxy Book 4 Ultra z procesorem Intel, który był w stanie działać nieco dłużej niż 14 godzin na jednym ładowaniu baterii.

Na podstawie tych danych można stwierdzić, że chociaż chipsety z serii Snapdragon X nie są wyraźnymi zwycięzcami w testach porównawczych, to nadal oferują wyższą wydajność procesora CPU, procesora graficznego i czas pracy baterii niż poprzednie laptopy z systemem Windows oparte na architekturze Arm.

Warto zauważyć, że laptopy z procesorami Snapdragon są w USA stosunkowo tańsze od laptopów firm Apple, Intel i AMD, ale nie wiemy, ile te laptopy będą kosztować w Indiach.

W niedawnej rozmowie z Gadgets 360, Don McGuire, dyrektor ds. marketingu w Qualcomm, powiedział: „Przez ostatnie trzy do czterech lat ściśle współpracowaliśmy z Microsoftem, aby zbudować chipsety z serii Snapdragon X. Nowe chipsety zapewniają wysoką wydajność w zakresie CPU, GPU i NPU. Te [Snapdragon chipset-powered] Komputery ze sztuczną inteligencją będą mogły oferować lepsze możliwości wideokonferencji, lepszą ogólną wydajność, lepszy czas pracy na baterii i lepszą wydajność sztucznej inteligencji”.


Linki partnerskie mogą być generowane automatycznie – szczegóły znajdziesz w naszym oświadczeniu dotyczącym etyki.

Zrodlo