Android 15 może wprowadzić suwak intensywności korekcji kolorów w celu zwiększenia dostępności: Raport

Android 15 – kolejny duży system operacyjny dla urządzeń z Androidem – ma zostać wprowadzony pod koniec tego roku. Po raz pierwszy zaprezentowano go w lutym, a Google ogłosiło w zeszłym miesiącu, że osiągnął „stabilność platformy”, umożliwiając deweloperom integrację nowych funkcji z ich aplikacjami. Przed oficjalnym wprowadzeniem nowy raport sugeruje, że aktualizacja może wprowadzić nową funkcję ułatwień dostępu w postaci suwaka intensywności korekcji kolorów, mającą na celu pomoc osobom z daltonizmem.

Nowa funkcja ułatwień dostępu w systemie Android 15

Według raport według Android Authority, suwak intensywności dla funkcji korekcji kolorów może zostać wprowadzony wraz z Androidem 15. Dla niewtajemniczonych: funkcja ta umożliwia użytkownikom z daltonizmem wybór jednego z trybów korekcji kolorów, w zależności od ich nieprawidłowości w postrzeganiu kolorów.

Mówi się, że zapewnia trzy wartości intensywności: niską, średnią i wysoką. Użytkownicy mogą być w stanie ręcznie dostosować intensywność korekcji kolorów, która ma miejsce, gdy wybrany jest konkretny tryb, kompensując konkretny stopień ich niezdolności do widzenia kolorów, mianowicie deuteranomalię, protanomalię lub tritanomalię.

W raporcie wspomniano, że funkcja ta nie była dostępna w wersji Android 15 Beta 3.1, która została wydana na początku tego miesiąca, i musiała zostać włączona ręcznie.

Inne funkcje ułatwień dostępu

Oprócz suwaka intensywności do korekcji kolorów, Android 15 oferuje również napiwek aby ułatwić przełączanie powiększenia ekranu. Można je aktywować za pomocą nowego gestu podwójnego stuknięcia dwoma palcami, umożliwiając osobom z wadami wzroku szybkie przełączanie, zamiast zagłębiania się w ustawienia smartfona w celu jego aktywacji.

Ponadto aktualizacja jest również powiedział wprowadzić funkcję „łatwego ustawienia wstępnego”, która może poprawić czytelność poprzez powiększenie tekstu i ikon oraz dodać trzy ekranowe przyciski nawigacyjne na dole. Ponadto funkcja ta ma również dodawać kontrast i pogrubiać tekst i ikony.

Google twierdzi, że Android 15 osiągnął stabilność platformy. Aktualizacja jest już dostępna w wersji beta dla deweloperów i oczekuje się, że zostanie publicznie wprowadzona w tym roku.


Linki partnerskie mogą być generowane automatycznie – szczegóły znajdziesz w naszym oświadczeniu dotyczącym etyki.

Zrodlo