Kongo, Burkina Faso – Według nowego raportu kryzys uchodźczy w Burkina Faso, w którym od 2019 r. pogrąża się konflikt, jest najgłębszym z szeregu zaniedbanych kryzysów w Afryce.
Kraj Afryki Zachodniej drugi rok z rzędu znajduje się na szczycie listy zaniedbanych kryzysów, jak wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek przez Norweską Radę ds. Uchodźców (NRC).
W związku z rekordową liczbą 707 000 nowych przesiedleń w granicach kraju kryzys humanitarny w Burkina Faso w 2023 r. nie ustał, a setki tysięcy ludzi zostało odciętych od pomocy.
W ubiegłym roku liczba ofiar przemocy podwoiła się i zginęło ponad 8400 osób. W międzyczasie liczba uchodźców z Burkinabe szukających schronienia w krajach sąsiednich wzrosła prawie trzykrotnie, osiągając ogółem 148 317 osób, według danych UNHCR.
Do końca roku bezprecedensowa liczba 42 000 osób doświadczyła katastrofalnego poziomu braku bezpieczeństwa żywnościowego, a aż do dwóch milionów cywilów zostało uwięzionych w 36 zablokowanych miastach w całym kraju. Ponieważ grupy zbrojne nałożyły zakazy przemieszczania się, do niektórych z tych obszarów pomoc humanitarna dotarła znikoma lub żadna pomoc humanitarna. Co najmniej pół miliona ludzi znalazło się w niemal całkowitym „ślepym punkcie pomocy”.
Do wiosny 2023 r. zamknięto ponad 6100 szkół. W Burkina Faso znajdowała się prawie połowa wszystkich zamkniętych szkół w Afryce Środkowej i Zachodniej. Zamknięto aż 400 placówek opieki zdrowotnej, a mniej więcej tyle samo było w stanie świadczyć jedynie minimalne usługi, pozbawiając dostępu do opieki zdrowotnej 3,6 mln osób, co oznacza wzrost o 70% w porównaniu z 2022 r.
8 lutego 2023 r. dwóch pracowników organizacji Lekarze bez Granic, znanej pod francuskimi inicjałami MSF, zostało zamordowanych przez grupę zbrojną w północno-zachodniej Burkina Faso. Był to pierwszy raz od początku konfliktu, kiedy pracownicy pomocy krajowej międzynarodowej organizacji pozarządowej zginęli podczas udzielania pomocy ratującej życie.
Ponieważ dostęp drogowy do wielu obszarów nadal był utrudniony ze względu na incydenty związane z bezpieczeństwem, organizacje humanitarne w coraz większym stopniu polegały na ograniczonym transporcie lotniczym, co zwiększało koszty operacyjne i jeszcze bardziej ograniczało ilość pomocy docierającej do potrzebujących. Zmniejszyły się fundusze, co zwiększyło obciążenie finansowe organizacji humanitarnych. W 2023 r. pokryto jedynie 39% środków w ramach planu reagowania, w porównaniu z 43% w 2022 r.
Niezależne media zmniejszyły zainteresowanie, ponieważ w 2023 r. kilku międzynarodowych serwisów informacyjnych i dziennikarzy otrzymało zakaz pracy w Burkina Faso. Ponadto krajowa prasa unikała tematów drażliwych ze względu na zwiększone ryzyko.
W 2024 r. pomocy humanitarnej będzie potrzebować najwyższa w historii liczba 6,3 mln osób, a ponad dwa miliony to osoby wewnętrznie przesiedlone. Chociaż niektórzy zaczęli wracać do domu, rosną obawy co do ochrony ludności cywilnej. Powroty, które według Konwencji z Kampali muszą być dobrowolne, godne i bezpieczne, staną się główną kwestią humanitarną w 2024 r.