Los e-papierosów Juul wisi na włosku od kilku lat, gdy amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dokonuje przeglądu produktów firmy pod kątem bezpieczeństwa ich wdychania.

Dwa lata po wydaniu nakazów odmowy marketingu (MDO) firmie Juul w czerwcu 2022 r. FDA ogłosiła w czwartek, że wnioski otrzymają drugą szansę dzięki nowemu precedensowi prawnemu.

FDA zawiesiła początkowy zakaz w lipcu 2022 r. i od tego czasu dokonuje przeglądu „niektórych kwestii naukowych”, a także przeprowadza „dodatkowy merytoryczny przegląd zastosowań w szeregu dyscyplin, w tym toksykologii, inżynierii, badaniach społecznych nauki i farmakologii klinicznej.”

Teraz zakaz został uchylony. „Działanie to zostało podjęte po części w wyniku nowego orzecznictwa, a także przeglądu informacji dostarczonych przez wnioskodawcę przez FDA” – stwierdziła FDA w swoim piśmie z 6 czerwca oświadczenie. „Odstąpienie od MDO nie stanowi upoważnienia ani odmowy i nie wskazuje, czy istnieje prawdopodobieństwo, że wnioski zostaną zatwierdzone, czy odrzucone”.

Przepisy FDA ograniczają ilość informacji, które można ujawnić publicznie na temat oczekujących wniosków.

Czytaj więcej: Juul vape: co to jest, dlaczego nastolatki są uzależnione i czy jest to bezpieczne?

Juul produkuje e-papierosy i kapsułki z e-liquidami, które podgrzewają, a następnie odparowują sole nikotyny. Użytkownik wdycha parę zamiast dymu.

Przez lata FDA kwestionowała taktykę firmy, obejmującą tworzenie produktów atrakcyjnych dla nastolatków i promowanie wapowania jako bezpieczniejszego niż palenie papierosów. Pojawiły się również obawy dotyczące potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych zawartych w kapsułkach z e-liquidami Juul. Jedną z takich substancji chemicznych jest kwas benzoesowy – dodatek do żywności i środek konserwujący, który w dużych ilościach może stanowić zagrożenie zarówno dla środowiska, jak i zdrowia. W momencie wprowadzenia zakazu FDA nie posiadała wystarczających dowodów toksykologicznych potwierdzających, że marketing produktu spełnia prawne standardy zdrowia publicznego.

Czytaj więcej: FDA krytykuje Juula za promowanie wapowania jako bezpieczniejszego niż papierosyZrodlo