YouTube rozprawia się z programami blokującymi reklamy innych firm, automatycznie pomijając filmy do końca: raport

Z raportu wynika, że ​​YouTube rozpoczął kolejną walkę z programami blokującymi reklamy innych firm na swojej platformie, próbując zaradzić przedłużającemu się problemowi. Według doniesień użytkownicy z włączoną blokadą reklam borykają się z nowym problemem – wideo automatycznie przeskakuje do końca. Środek ten opiera się na globalnych atakach, jakie platforma do strumieniowego przesyłania wideo uruchomiła w zeszłym roku w odniesieniu do aplikacji i wtyczek do przeglądarek innych firm, które blokują reklamy w filmach i naruszają warunki korzystania z usług API.

Filmy z YouTube przeskakują do końca w przypadku programów blokujących reklamy innych firm

W YouTubie subreddit, użytkownik SDHD4K opublikował krótki klip wideo zatytułowany „Nowe dziwne zachowanie bloku reklam w serwisie YouTube – wideo automatycznie przeskakuje do końca”. Na nagraniu widać, że użycie modułu blokującego reklamy powoduje automatyczne przejście filmu do końca, uniemożliwiając użytkownikowi jego obejrzenie.

Użytkownik rzekomo próbował także pominąć niektóre fragmenty filmu, ale wyglądało na to, że film przewijał się automatycznie do końca. W tym samym subreddicie kilku użytkowników zwróciło uwagę również na inny problem – brak dźwięku.

Jeden użytkownik skomentował, „A jeśli ominiesz to pominięcie, wideo będzie odtwarzane bez dźwięku. Słychać coś tylko wtedy, gdy zwiększasz lub zmniejszasz głośność, ale gdy tylko puścisz regulator głośności, dźwięk cichnie.

Rozprawa z blokerami reklam

W ciągu ostatnich kilku miesięcy platforma Google do strumieniowego przesyłania wideo intensywnie zwalczała programy blokujące reklamy. W maju 2023 r. YouTube uruchomił 30-sekundowe „reklamy niemożliwe do pominięcia” w swojej aplikacji telewizyjnej, po czym w czerwcu przeprowadzono „mały eksperyment na całym świecie, który zachęca widzów z włączoną funkcją blokowania reklam, aby zezwolili na reklamy w YouTube lub wypróbowali YouTube Premium”.

Kilka miesięcy później przerodziło się to w „globalną akcję”, która ma na celu zwalczanie blokerów reklam naruszających warunki korzystania z usługi. W rozmowa z The Verge Christopher Lawton, menedżer ds. komunikacji w YouTube, stwierdził, że to egzekwowanie wynika z tego, że „reklamy wspierają zróżnicowany ekosystem twórców na całym świecie i umożliwiają miliardom dostęp do ich ulubionych treści w YouTube”.

Chociaż platforma rezygnuje z funkcji takich jak superczat i członkostwo w kanałach, jej głównym źródłem przychodów pozostają reklamy, których pozbywają się zewnętrzne programy blokujące reklamy.


Linki partnerskie mogą być generowane automatycznie – szczegółowe informacje można znaleźć w naszym oświadczeniu dotyczącym etyki.

Zrodlo