Kosmiczni obserwatorzy reagują na tę wiadomość że nieoczekiwanie stwierdzono szron wodny w pobliżu najwyższej góry wulkanicznej na Marsie, Olimp Mons. Szczyt, największy w Układzie Słonecznym, jest częścią tzw Tharsis obszar na Marsie, wokół równika planety. Dowody na występowanie szronu wody po raz pierwszy dostrzegły urządzenia na Marsie obsługiwane przez Europejską Agencję Kosmiczną, a wyniki badań zostały opublikowane w naukach przyrodniczych.

„Uważaliśmy, że wokół równika Marsa nie może uformować się szron, ponieważ połączenie światła słonecznego i cienkiej atmosfery utrzymuje stosunkowo wysokie temperatury zarówno na powierzchni, jak i na szczycie góry – w przeciwieństwie do tego, co widzimy na Ziemi, gdzie można spodziewać się mroźnych szczytów” – mówi. Adomas Valantinas, badacz, któremu przypisano odkrycia.

Zdjęcie przedstawia szron na Olympus Mons na Marsie

To zdjęcie przedstawia Olympus Mons, najwyższy wulkan nie tylko na Marsie, ale w całym Układzie Słonecznym. Został on uzyskany przez kamera stereofoniczna o wysokiej rozdzielczości na pokładzie statku Mars Express należącego do ESAi wzięte w ramach nowych badań ujawniających po raz pierwszy szron wodny w pobliżu równika Marsa – części planety, gdzie uważano, że występowanie szronu jest nieprawdopodobne.

ESA/DLR/FU Berlin

Odkrycie, które było zaskakujące, biorąc pod uwagę cienką atmosferę i temperatury tego obszaru, ma ogromne implikacje: może pomóc w ustaleniu, czy i w jaki sposób na Marsie istnieje woda w stanie ciekłym oraz w jaki sposób oddziałuje ona z atmosferą. Odkrycie może przynieść korzyści przyszłym misjom na Marsa, w tym z udziałem ludzi.

Naukowcy od dawna przyglądali się Marsowi, szukając tego, czego może nas nauczyć na temat ewolucji planet. Naukowcy zauważyli na przykład, że na Czerwonej Planecie mógł kiedyś panować bardziej gościnny i umiarkowany klimat woda płynął swobodnie. Odkrycia na temat Marsa mogą dostarczyć informacji pomocnych w zrozumieniu skutków wywołanych działalnością człowieka zmiana klimatu na ziemi.

W miejscach takich jak Reddit uderzające zdjęcia fioletowych i niebieskich plam wokół szczytów olśniły komentatorów w Internecie, którzy byli zachwyceni wysokością szczytów („24 km wysokości, 3 razy wysokość Everestu” – napisał jeden z użytkowników) i znaczeniem odkrycia.

Inni plakaty żartowali na temat obrazów przypominający część anatomii człowieka („Czy mógłbyś oznaczyć ten NSFW? Niektórzy z nas przeglądają z dziećmi, które nie muszą oglądać interesów Marsa na świeżym powietrzu.”) lub opublikowane memy sugerując to Nestle to zrobi celują w planetę ze względu na jej wodę.Zrodlo