Paula Baena nigdy nie poznała swojego dziadka. Zamordowano go bardzo wcześnie, miał zaledwie 47 lat. Nazywał się Jesús Velasco i był admirałem kawalerii i dowódcą Korpusu Miñones w Álavie. Paula należy do tej grupy, która dziś przedstawia swoją wersję historii, a wnuki ofiar spotykają się, aby o nich nie zapomnieć: „Wierzę, że jesteśmy młodszym pokoleniem i że podnosząc dziś głos, możemy dotrzeć do większej liczby osób ludzi, niż On nie wie, co się stało. Dziś chcą to ukryć, chcą wybielić historię. „Jesteśmy tutaj, aby pamiętać, czym była ETA i jak dzisiaj nadal zbiera owoce tylu lat terroru”.
Pauli Baenie towarzyszyły inne wnuki ofiar, które również chciały podzielić się swoją historią. Według Davida Caballero, wnuka Tomása Caballero – radnego UPN zamordowanego w 1998 r. – ta grupa, która pojawiła się dzisiaj publicznie, ma „odpowiedzialność” za to, aby jego pokolenie „znało historię”. Bo jeśli „dzisiejsi młodzi ludzie nie wiedzą już, co się stało”, nie wiedzą, „co stanie się z tymi, którzy przyjdą w nadchodzących latach”.
Fernando Múgica – przywódca socjalistów – został zamordowany strzałem w tył głowy w 1996 roku. Jego wnuk ma na imię Jorge: „To, co dzisiaj robimy, jest czynem odważnym i buntowniczym. Bo niestety musimy walczyć z najgorszym koktajlem: złośliwym zapominaniem i wypaczaniem historii. Niezbędne jest edukowanie młodych ludzi na temat barbarzyństwa terrorystycznego i wyjaśnianie historii”.
Burmistrz Jaime Oreja: „Młodzi ludzie muszą być głównymi bohaterami reanimacji, której potrzebuje Hiszpania”. #PonieważNoTodoVale#Aplikacja pamięcipic.twitter.com/YEB8FfSDF5
— NEOS (@NEOS_esp) 3 czerwca 2024 r
Według Almudeny Chiesy Jiménez-Becerril bycie ofiarą terroryzmu wiąże się z przyjęciem odpowiedzialności: „Jesteś winien tym, których już tu nie ma, ich pamięci. Jesteś zmuszony pamiętać o najtrudniejszych chwilach swojej rodziny, nie dlatego, że masz na to ochotę, ale dla dobra społeczeństwa. Jeszcze jakiś czas temu w Hiszpanii był to powód do podniesienia głowy, ale mam wrażenie, że zaczęło się to zmieniać już dawno temu. Almudena jest świadomy trudności wyzwania, uważa jednak, że jest ono konieczne: „dotrzeć do młodych ludzi z faktami, aby mogli ocenić historię, wiedzieć, po której stronie powinni stanąć”.
W spotkaniu zorganizowanym przez Fundację NEOS uczestniczyli także burmistrz Jaime Oreja, María San Gil, Isabel Durán, Iñaki Arteta i Daniel Portero. Posłużyło to do zaprezentowania aplikacji Memoria App, aplikacji mobilnej, która pozwala nam zapamiętać morderstwa ETA na całym terytorium Hiszpanii.
Wykorzystuje geolokalizację, aby powiadomić Cię, gdy przejdziesz obok miejsca, w którym miał miejsce jeden z takich ataków, i opowie Ci jego historię. „Pobrałem go dzisiaj i po pięciu minutach jazdy taksówką otrzymałem powiadomienie. To było morderstwo, o którym nigdy nie słyszałam” – powiedziała jedna z wnuczek.