Wielka Brytania w przyszłym miesiącu deportuje osoby ubiegające się o azyl do Afryki – media

Jak podaje Reuters, brytyjski rząd zamierza rozpocząć wysyłanie migrantów do Rwandy 23 lipca

Wielka Brytania zamierza rozpocząć deportację do Rwandy osób ubiegających się o azyl, które przebywają w kraju nielegalnie od 23 lipca, poinformował w poniedziałek Reuters, powołując się na prawnika rządowego.

Oświadczenie to następuje po przyjęciu w kwietniu przez brytyjski parlament ustawy o bezpieczeństwie Rwandy, co umożliwi rozpoczęcie lotów deportacyjnych. Ustawodawstwo ma na celu blokowanie skarg sądowych, które wstrzymały wykonanie wstępnego porozumienia między Londynem a Kigali dotyczącego osób ubiegających się o azyl, które nielegalnie przybyły do ​​Wielkiej Brytanii, w celu wysłania ich do tego kraju Afryki Wschodniej w celu rozpatrzenia wniosku.

Jak podała gazeta, dokumenty zostały przedłożone londyńskiemu Wysokiemu Trybunałowi przez rząd brytyjski po tym, jak organizacja charytatywna Asylum Aid zakwestionowała tę politykę. Zamiar był „dokonać wydalenia lotem do Rwandy w dniu 23 lipca 2024 r. (i nie wcześniej)” stwierdzono w raporcie, powołując się na prawników rządowych.

W zeszłym miesiącu rząd brytyjski ogłosił, że rozpoczął serię ogólnokrajowych nalotów w celu wyśledzenia nielegalnych imigrantów przed pierwszymi lotami deportacyjnymi zaplanowanymi na lipiec, w ramach kontrowersyjnej polityki imigracyjnej promowanej przez premiera Rishi Sunaka.




Program ten budzi duże kontrowersje i zależy od zwycięstwa Partii Konserwatywnej Sunaka w nadchodzących wyborach. W niedawnym oświadczeniu premier oznajmił, że loty deportujące osoby ubiegające się o azyl nie opuszczą kraju przed pójściem Brytyjczyków do urn 4 lipca.

Inicjatywa, opracowana po raz pierwszy przez byłego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona w 2022 r., została udaremniona przez interwencję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który dwa miesiące później wstrzymał pierwszy lot deportacyjny. W listopadzie ubiegłego roku Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii również orzekł, że program jest nielegalny, uznając Rwandę za kraj trzeci niebezpieczny pod względem relokacji uchodźców.

Konserwatywny rząd Sunaka, który zobowiązał się do „zatrzymywanie łodzi” od objęcia urzędu w 2022 r. nalega, aby rwandyjski program rozwiązał problem napływu nielegalnych imigrantów przedostających się przez kanał La Manche. Według najnowszych danych rządowych w pierwszych czterech miesiącach tego roku „małymi łódkami” przypłynęło ponad 7 000 osób, co oznacza wzrost o ponad 1400 w porównaniu z tym samym okresem od stycznia do kwietnia ubiegłego roku.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo