Wiadomości ze świata  Wydaje się, że meksykańskie kartele i gangi narkotykowe odgrywają w niedzielnych wyborach większą rolę niż kiedykolwiek wcześniej

COTIA (Meksyk), 1 czerwca (AP) Wydaje się, że meksykańskie kartele i gangi narkotykowe odgrywają większą rolę w niedzielnych wyborach, które wyłonią prezydenta, dziewięciu gubernatorów i prawie 19 000 burmistrzów oraz inne lokalne stanowiska.

Najpotężniejsze kartele narkotykowe w kraju od dawna organizują ukierunkowane zabójstwa burmistrzów i innych lokalnych kandydatów znajdujących się pod ich kontrolą. Gangi w Meksyku zależą od kontroli lokalnych szefów policji i udziału w budżetach gmin; wydaje się, że są mniej zainteresowani polityką krajową.

Przeczytaj także | Donald Trump skazany w sprawie Hush Money: Joe Biden zwrócił się do byłego prezydenta USA o poszanowanie wymiaru sprawiedliwości po tym, jak nazwał proces „oszustwem”.

Jednak w okresie poprzedzającym niedzielne głosowanie grupy częściej strzelają do wieców, podpalają karty do głosowania lub blokują lokale wyborcze, a nawet wieszają banery, aby wpłynąć na wyborców.

Analityk ds. bezpieczeństwa David Saucedo twierdzi, że możliwe jest, że niektóre gangi narkotykowe będą próbowały zmusić wyborców do głosowania na swoich ulubionych kandydatów.

Przeczytaj także | Wybory prezydenckie w USA w 2024 r.: plan X Elona Muska dotyczący zorganizowania wydarzenia w ratuszu na żywo z udziałem Donalda Trumpa.

„Rozsądnie jest założyć, że kartele zmobilizują swoje poparcie podczas niedzielnych wyborów” – powiedział Saucedo. „Mają lojalnych wyborców, których udało się pozyskać dzięki dystrybucji paczek z żywnością, gotówką, lekarstwami i projektami infrastrukturalnymi. Wykorzystają je do wspierania kandydatów na leki. “

W niektórych miejscach wydaje się, że grupy zachęcają ludzi do głosowania i uniemożliwiają im głosowanie na obszarach kontrolowanych przez ich przeciwników.

W piątek urzędnicy wyborczy poinformowali, że napastnicy spalili dom, w którym przed niedzielą przechowywano karty do głosowania, w mieście Chicomucelo, na południe od Chiapas. Chociaż nie powiedzieli, kto stoi za atakiem, miasto jest całkowicie zdominowane przez dwa walczące gangi narkotykowe, Jalisco i Sinaloa.

14 maja bandyci najwyraźniej powiązani z kartelem w ciągu jednego dnia zabili w Chicomuselo 11 osób. 17 maja napastnicy otworzyli ogień do tłumu w La Concordia w stanie Chiapas, około 75 kilometrów na wschód od Chicomucelo, zabijając pięć osób oraz kandydata na burmistrza.

Kontynuowano ukierunkowane zabijanie lokalnych kandydatów. Dramatyczny materiał wideo pokazuje, jak w środę kandydat na burmistrza południowego stanu Guerrero został postrzelony w głowę w przypływie wściekłości.

A masowe ataki na wiece wyborcze, niegdyś rzadkie w Meksyku, stają się powszechne.

Również w środę, ostatniego dnia kampanii, nieznani bandyci otworzyli ogień kilka przecznic od ostatniego przedwyborczego wiecu kandydata na burmistrza w zachodnim stanie Michoacán, co skłoniło setki ludzi do skandowania nawoływającego do bezpieczeństwa.

„Wydawało się, że to zwykły wieczór, jak imprezy innych kandydatów w ramach kampanii” – powiedziała Angelica Chavez, gospodyni domowa, która uczestniczyła w wiecu w Cotia. „Potem słychać było strzały, kilka strzałów było bardzo blisko. A potem ludzie zaczęli uciekać i opadać na ziemię. “

Chavez został ranny w tłumie i musiał schronić się w miejscowym kościele.

W Celaya, mieście w Guanajuato, w kwietniu napastnicy otworzyli ogień podczas wiecu wyborczego, zabijając kandydata na burmistrza i raniąc trzech jego zwolenników.

Analityk Saucedo postrzega strzelaniny jako znak, że kartele narkotykowe nie są już skłonne do pokonania wybranych przez siebie kandydatów.

„Zamiast pozwolić na zwycięstwo kandydatowi, który jest niezgodny z ich przestępczymi interesami, lub pozwolić na zwycięstwo kandydatowi powiązanemu z konkurencyjnym gangiem narkotykowym, stosują tę taktykę” – powiedział Saucedo. „To, co widzimy na ostatnim etapie, to bardzo desperacka strategia niektórych grup zajmujących się handlem narkotykami”.

Saucedo powiedział, że takie wysiłki mające na celu kontrolę narkotyków w polityce lokalnej były już wcześniej obserwowane w niektórych szczególnie brutalnych stanach, takich jak Tamaulipas. „To, co kiedyś było ograniczone, obecnie rozprzestrzenia się po całym kraju” – powiedział.

Narodowy Instytut Wyborczy twierdzi, że musi anulować plany dotyczące 170 lokali wyborczych, głównie w Chiapas i Michoacán, głównie ze względów bezpieczeństwa. Urzędnicy wyborczy w Chiapas twierdzą, że są miejsca, do których nawet nie można wejść.

W północno-granicznym mieście Nuevo Laredo tajemnicza grupa, o której lokalne media mówią, że jest powiązana z dominującym północno-wschodnim kartelem narkotykowym, rozwiesiła plakaty informujące, że kandydat na burmistrza jest powiązany z konkurencyjnym kartelem narkotykowym z Zatoki Perskiej.

Władze nie potwierdziły pochodzenia prymitywnego plakatu, który przedstawia przerobiony w Photoshopie wizerunek kandydata trzymającego karabin i ubranego w kamizelkę kuloodporną z insygniami Gulf Cartel.

W stanie Morelos, na południe od Meksyku, w tym tygodniu mieszkańcy obudzili się, gdy nad drogą wisiał baner informujący, że kandydat na gubernatora ma powiązania z rywalizującymi gangami narkotykowymi. Baner został podpisany przez bezimiennego lokalnego barona narkotykowego „Dowódca Trzy Listy”.

Inny baner, najwyraźniej powiązany z grupami, groził, że każdy, kto spróbuje kupić głosy, zostanie „surowo ukarany”. Ten sztandar jest podpisany: „Ci, którzy zawsze tu dzwonili”.

Tego typu wydarzenia pokazują, że wcześniejsze obliczenia karteli – usunięcie najsilniejszego kandydata, którego nie lubisz i domyślnie wygrywa pozostały kandydat głównej partii – stały się bardziej złożone.

W jednym z miast w stanie Michoacán, Maravatio, gangi najwyraźniej próbowały rozwiać wszelkie wątpliwości co do tego, kto wygra w tym roku, zabijając trzech kandydatów na burmistrza, których nie lubili. (AP)

(To jest nieedytowana i wygenerowana automatycznie historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY nie modyfikował ani nie edytował treści)



Zrodlo