PORT-AU-PRINCE (Haiti), 12 czerwca (AP) Tymczasowa rada Haiti we wtorek powołała nowy gabinet, co stanowi ostatni krok na drodze do ożywienia rządu, który stoi na czele kraju opanowanego przez gangi.

Rzeczniczka rządu Kettia Marcellus potwierdziła agencji Associated Press istnienie nowego gabinetu i jego ministrów.

Przeczytaj także | Wybory powszechne w Wielkiej Brytanii w 2024 r.: Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak obiecuje w Manifeście Poll obniżki podatków i obniżek imigracji.

Carlos Hercules, zastępca premiera Harry’ego Coneila, został mianowany ministrem sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego. Sam Konil zostaje ministrem spraw wewnętrznych. Jean-Marc Berthier Antoine zostaje ministrem obrony.

Haiti walczy z gangami kontrolującymi co najmniej 80 procent stolicy, Port-au-Prince. Przygotowuje się do rozmieszczenia sił policyjnych z Kenii przy wsparciu ONZ, co ma nastąpić w nadchodzących tygodniach.

Przeczytaj także | Portret króla Karola III został zdewastowany przez obrońców praw zwierząt w London Art Gallery (obejrzyj wideo).

Tygodnie skoordynowanych ataków gangów zmusiły byłą premier Ariel Henry do rezygnacji w kwietniu, a jej gabinet został rozwiązany. Uzbrojeni mężczyźni przejęli kontrolę nad komisariatami policji, otworzyli ogień na głównym międzynarodowym lotnisku, które jest zamknięte od prawie trzech miesięcy, i zaatakowali dwa największe więzienia na Haiti. W pierwszych trzech miesiącach tego roku ponad 2500 osób zginęło lub zostało rannych, a ponad pół miliona innych zostało przesiedlonych w związku z przygotowaniami Haiti do wysłania w nadchodzących tygodniach sił policyjnych z Kenii.

Conil obiecał stłumić przemoc.

Minister spraw zagranicznych Dominique Dupuy, ambasador UNESCO, który przed rezygnacją był członkiem Rady Zarządzającej, zostanie ministrem spraw zagranicznych. Zrezygnował częściowo z powodu ataków politycznych i gróźb śmierci.

W nowym rządzie zasiadają cztery kobiety. Krytycy zwracają uwagę, że w rządzie Haiti kobiety prawie nie są reprezentowane. W radzie tymczasowej zasiada jedna kobieta, która nie ma prawa głosu, a w przypadku kandydatury na stanowisko premiera nie przeprowadzono wywiadów z żadną kobietą.

„To obraza dla 6 milionów haitańskich kobiet i dziewcząt, których udział jest niezbędny dla powodzenia transformacji” – stwierdziła Pascale Solages z Neges Mavon, haitańskiej organizacji feministycznej.

Nowy premier otwarcie przyznał, że kobiety powinny mieć swoje miejsce w rządzie.

„W tym krytycznym momencie demokracji na Haiti nie mamy nic poza możliwością obserwowania, jak mężczyźni podejmują decyzje z pozycji obserwatora” – powiedziała Rosie Auguste Ducena z Krajowej Sieci Obrony Praw Człowieka.

Inne osoby w nowym rządzie to Kathleen Florestal, Minister Gospodarki i Finansów. Przejmuje władzę, ponieważ Haiti pogłębia się bieda, a inflacja osiągnęła w ostatnich latach prawie 30%. Ludzie tracą pracę z powodu przemocy gangów, która zmusiła firmy do upadku. Florestal pracował wcześniej dla Banku Światowego jako doradca dyrektora wykonawczego Haiti.

Antoine Augustin zostaje ministrem edukacji. Setki szkół w Port-au-Prince pozostaje zamkniętych z powodu przemocy gangów.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowy gabinet zostanie zaprzysiężony.

Prace rady przejściowej nie zostały zakończone. Konieczne jest powołanie tymczasowej komisji wyborczej, co jest wymogiem przed przeprowadzeniem wyborów powszechnych. Nieodnawialna kadencja Rady upływa 7 lutego 2026 roku, kiedy nowy przewodniczący zostanie zaprzysiężony. (AP)

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY mógł edytować tekst treści lub nie)Zrodlo