Tajpej [Taiwan]12 czerwca (ANI): Chińczyk aresztowany w niedzielę za nielegalny wjazd łodzią motorową do portu w Tajpej to były dowódca marynarki wojennej, wobec którego rzekomo toczy się śledztwo wojskowe, podała Al Jazeera.

Według tajwańskich władz chłopiec został zatrzymany przez tajwańską straż przybrzeżną po tym, jak przepłynął na swojej małej łódce 160 kilometrów przez Cieśninę Tajwańską oddzielającą wyspę od Chin.

Przeczytaj także | Wybory powszechne w Wielkiej Brytanii w 2024 r.: Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak obiecuje w Manifeście Poll obniżki podatków i obniżek imigracji.

Powiedział władzom, że chce wyjechać. Jednak urzędnicy powiedzieli, że może on testować reakcję Tajwanu na swoją strategię.

We wtorek Al Jazeera poinformowała, że ​​w sprawie 60-letniego mężczyzny, który według Tajwanu był oficerem Marynarki Wojennej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej o nazwisku Ruan, prowadzone jest śledztwo i przesłuchanie.

Przeczytaj także | Portret króla Karola III został zdewastowany przez obrońców praw zwierząt w London Art Gallery (obejrzyj wideo).

Kuan Biling, przewodniczący tajwańskiej Rady ds. Oceanów (OAC), która odpowiada za straż przybrzeżną, powiedział reporterom w parlamencie, że jest ona „bardzo elegancka i dobrze zaprezentowana”.

W rozmowie z reporterami minister obrony Tajwanu Wellington Ku powiedział, że incydent na statku może być kolejnym przykładem chińskiej operacji „szarej strefy” przeciwko wyspie.

„Taktyka szarej strefy” to nieregularna taktyka mająca na celu ocenę obszaru bez angażowania się w otwartą wojnę i polega na wysyłaniu przez Chiny łodzi wojskowych i samolotów nad samorządną wyspą.

Na początku marca dwóch tajwańskich rybaków wpłynęło na wody terytorialne Chin, kiedy wpłynęli na obszar wokół wysp Kinmen, które sąsiadują z chińskim wybrzeżem. Według Al-Dżaziry jeden z tajwańskich oficerów wojskowych nadal przebywa w niewoli w Chinach, drugi po pewnym czasie został zwolniony.

Do ostatniego incydentu doszło w związku z rosnącym napięciem między Chinami a Tajwanem oraz obawami, że Chiny mogą użyć siły, aby dochodzić swoich roszczeń na wyspie. (ANI)

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY mógł edytować tekst treści lub nie)Zrodlo