WASZYNGTON, 12 czerwca (AP) Stany Zjednoczone wysyłają na Ukrainę kolejny system rakietowy Patriot, oznajmiło we wtorek dwóch amerykańskich urzędników, odpowiadając na silne wezwania Kijowa do zwiększenia liczby obrony powietrznej w związku z ciężką ofensywą Rosji w północno-wschodnim obwodzie charkowskim.

Urzędnicy powiedzieli, że prezydent Joe Biden zatwierdził to posunięcie. Będzie to drugi system Patriot, który Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie, choć Pentagon regularnie dostarczał dla tego systemu nieujawnioną liczbę rakiet. Systemy obrony powietrznej i amunicję dostarczyli im także inni sojusznicy, w tym Niemcy.

Przeczytaj także | Wybory powszechne w Wielkiej Brytanii w 2024 r.: Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak obiecuje w Manifeście Poll obniżki podatków i obniżek imigracji.

Obaj urzędnicy amerykańscy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ decyzja nie została upubliczniona. Po raz pierwszy o sprawie poinformował „The New York Times”.

Pod koniec ubiegłego miesiąca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zażądał dodatkowych amerykańskich systemów Patriot, twierdząc, że pomogą one jego siłom w walce z około 3000 bomb, które według niego Rosja wysyła do kraju co miesiąc.

Przeczytaj także | Portret króla Karola III został zdewastowany przez obrońców praw zwierząt w London Art Gallery (obejrzyj wideo).

Przemawiając w Madrycie Zełenski powiedział, że Ukraina pilnie potrzebuje siedmiu kolejnych systemów, aby odstraszyć rosyjskie ataki na sieci energetyczne i obszary cywilne, a także cele wojskowe za pomocą niszczycielskich bomb, które powodują masowe zniszczenia.

Według niego Ukraina potrzebuje dwóch systemów do ochrony Charkowa, gdzie 10 maja Rosja rozpoczęła operację transgraniczną, a siły ukraińskie nadal pogrążają się w chaosie.

„Gdybyśmy mieli te nowoczesne systemy Patriot, (rosyjskie) samoloty nie byłyby w stanie latać wystarczająco blisko, aby zrzucać bomby na ludność cywilną i wojsko” – powiedział Zełenski na konferencji prasowej w stolicy Hiszpanii.

Decyzja ta zostaje podjęta w czasie, gdy przywódcy obrony Stanów Zjednoczonych, Europy i innych krajów przygotowują się do comiesięcznego spotkania poświęconego potrzebom bezpieczeństwa Ukrainy. Gospodarzem spotkania w czwartek w Brukseli będzie minister obrony USA Lloyd Austin.

Stany Zjednoczone naciskają na swoich sojuszników, aby dostarczyli Ukrainie systemy obrony powietrznej, ale wielu niechętnie rezygnuje z tej technologii – szczególnie w krajach Europy Wschodniej zagrożonych przez Rosję.

Stany Zjednoczone nieufnie podchodzą także do rozdawania ich dużych ilości, ponieważ są one wykorzystywane na całym świecie do ochrony sił amerykańskich i sojuszników USA.

Generał dywizji Pat Ryder powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że tematem spotkania będzie potrzeba Ukrainy w zakresie obrony powietrznej. (AP)

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY mógł edytować tekst treści lub nie)Zrodlo