Nowy Jork [US]11 czerwca (ANI): W obliczu rosnących napięć w Azji Zachodniej w związku z wojną między Izraelem a Hamasem, w ósmym miesiącu swojego istnienia Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję w sprawie propozycji USA dotyczącej trwałego zawieszenia broni i wycofania oddziałów bojowych. zakładników w Gazie w poniedziałek (czasu lokalnego).

Tekst opracowany przez USA wzywa Hamas do przyjęcia propozycji zawieszenia broni ogłoszonej 31 maja przez prezydenta Joe Bidena, którą Izrael już zaakceptował.

Przeczytaj także | Zaginął samolot Saulosa Chilimy: samolot wojskowy z wiceprezydentem Malawi, dziewięć innych osób zaginęło; Poszukiwania trwają.

Uchwała ta została przyjęta 14 głosami za, przy braku głosów przeciw i jednym wstrzymującym się, gdyż kraj ten nie skorzystał z prawa weta.

Według wiadomości ONZ celem przyjętej rezolucji jest osiągnięcie kompleksowego porozumienia o zawieszeniu broni w trzech etapach.

Przeczytaj także | „Naród Indii zawsze opowiadał się za pokojem, bezpieczeństwem i postępowymi ideami”: premier Narendra Modi docenia przesłanie gratulacyjne Nawaza Sharifa.

W pierwszej fazie wymagane jest „natychmiastowe, pełne i całkowite zawieszenie broni wraz z uwolnieniem zakładników, w tym kobiet, osób starszych i rannych, zwrotem ciał części zabitych zakładników i wymianą więźniów palestyńskich”.

Domaga się, aby wojska izraelskie opuściły „obszary zasiedlone” Gazy, aby Palestyńczycy mogli wrócić do swoich domów i społeczności na całym świecie, w tym na północy, oraz aby pomoc humanitarna była szeroko i bezpiecznie rozprowadzana.

Podczas gdy w drugiej fazie trwają stałe działania wojskowe „w zamian za uwolnienie wszystkich innych zakładników w Gazie i całkowite wycofanie sił izraelskich z Gazy”.

Z drugiej strony trzecia faza obejmowałaby „główny wieloletni plan odbudowy Gazy”, w ramach którego szczątki wszelkich zmarłych zakładników znajdujących się nadal w Nawr zostałyby zwrócone Izraelowi.

Prezydent Biden opisał to porozumienie nie tylko jako rozejm, który nieuchronnie będzie kruchy i tymczasowy, ale jako porozumienie, które zapewni „trwałe zakończenie wojny”.

Co najważniejsze, powiedział, że Katar przesłał warunki porozumienia przywódcom Hamasu.

Tymczasem Linda Thomas-Greenfield, ambasador USA przy ONZ, powiedziała, że ​​konflikt może zakończyć się dzisiaj, jeśli Hamas zgodzi się na porozumienie, które zostało obecnie zatwierdzone przez Radę Bezpieczeństwa.

Stwierdził, że Hamas musi teraz wyraźnie zobaczyć, że społeczność międzynarodowa jest zjednoczona i „zjednoczona wokół porozumienia, które uratuje życie i pomoże palestyńskim cywilom w Gazie w odbudowie i uzdrowieniu. Zjednoczcie się w obronie porozumienia, które później ponownie połączy zakładników z ich rodzinami”. osiem miesięcy w niewoli.

Ambasador Thomas-Greenfield oświadczył, że istnieje obecnie możliwość odejścia od status quo i że Stany Zjednoczone pomogą dopilnować, aby wypełniły one swoje zobowiązania, ale wszystko „pod warunkiem, że Hamas zaakceptuje porozumienie”.

W rezolucji Rada Bezpieczeństwa ONZ nie zezwala na jakiekolwiek próby zmian demograficznych i terytorialnych w Strefie Gazy, w tym na jakiekolwiek działania zmniejszające terytorium enklawy.

Potwierdza także „niekończące się zaangażowanie” Rady na rzecz wizji dwóch rządów. „W tym kontekście podkreśla się znaczenie zjednoczenia Strefy Gazy z Zachodnim Brzegiem pod władzą Autonomii Palestyńskiej” – dodała rezolucja.

Konflikt w Gazie zaostrzył się po ataku Hamasu z 7 października, podczas którego około 2500 terrorystów przekroczyło granicę ze Strefą Gazy do Izraela, powodując ofiary i biorąc zakładników.

Od tego czasu Izrael opisał swój atak na Gazę jako wymierzony w infrastrukturę Hamasu w celu wyeliminowania całej grupy terrorystycznej i zminimalizowania ofiar wśród ludności cywilnej. (ANI)

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY mógł edytować tekst treści lub nie)Zrodlo