Wiadomości zdrowotne  Badania pokazują, jak aspiryna w małych dawkach łagodzi stany zapalne spowodowane utratą snu

Illinois [US]3 czerwca (ANI): Nowe badanie wykazało, że kwas acetylosalicylowy w małych dawkach, powszechnie znany jako aspiryna, może łagodzić reakcje zapalne na brak snu.

Badanie ma zostać zaprezentowane na dorocznym spotkaniu SLEEP 2024.

Przeczytaj także | Obrazy i przesłania z okazji Narodowego Dnia Osób Pokonanych Rakiem 2024: mocne cytaty, powiedzenia i powiedzenia, którymi można dzielić się i honorować osoby, które przeżyły raka.

Wyniki pokazują, że wcześniejsze leczenie aspiryną w małych dawkach przy jednoczesnym ograniczeniu snu zmniejszyło reakcję zapalną w porównaniu z placebo. Aspiryna specyficznie zmniejszała ekspresję interleukiny-6, komórki podwójnie dodatnie pod względem COX-1/COX-2 w monocytach stymulowanych lipopolisacharydami i poziomy białka C-reaktywnego w surowicy.

„Nowością tego badania jest sprawdzenie, czy możemy farmakologicznie zmniejszyć zapalne skutki ograniczenia snu” – powiedziała główna autorka Larissa Engert, doktorantka z fizjologii behawioralnej i stażysta podoktorski na Wydziale Neurologii w Beth Israel Deaconess . Centrum Medyczne i Zakład Medycyny Snu w Harvard Medical School w Bostonie. „Zastosowaliśmy antysteroidowy lek przeciwzapalny, ponieważ wykazano, że wpływa on na określone szlaki zapalne, które wcześniej były regulowane przez eksperymentalne ograniczenie lub zakłócanie snu”.

Przeczytaj także | Światowy Dzień Świadomości Przemocy Narcystycznej 2024 Data, historia i znaczenie: Poznaj ten dzień, którego celem jest pomoc ludziom w zrozumieniu narcystycznego molestowania.

Naukowcy zebrali dane od 46 zdrowych dorosłych w randomizowanym, krzyżowym badaniu kontrolowanym placebo, stosującym trzy protokoły – ograniczenie snu/aspiryna, ograniczenie snu/placebo i kontrola snu/placebo – każdy z 14-dniową fazą domową, po której nastąpiło 11 dni hospitalizacji. W przypadku ograniczenia snu/aspiryny uczestnicy otrzymywali aspirynę w małych dawkach podczas fazy pobytu w domu i w szpitalu. Każdy pobyt w szpitalu rozpoczynał się od dwóch nocy po osiem godzin snu. Następnie, w warunkach ograniczonego snu, uczestnicy byli narażeni na pięć nocy po cztery godziny snu, a następnie trzy noce snu regeneracyjnego. Kontrolowany stan snu pozwolił na osiem godzin snu podczas pobytu w szpitalu. Pomiary snu i odporności oceniano na początku badania i w różnych momentach badania.

Engert zauważył, że dane pokazują również, że zmniejszeniu aktywności szlaku zapalnego przez aspirynę u osób cierpiących na ograniczenia snu towarzyszyło zmniejszenie czuwania po zaśnięciu i zwiększenie efektywności snu podczas snu regeneracyjnego.

„Odkrycia te sugerują, że profilaktyczne stosowanie aspiryny w małych dawkach może osłabić szlaki zapalne aktywowane przez ograniczenie snu. Może to ułatwić opracowanie nowych terapii ukierunkowanych konkretnie na te szlaki i zmniejszyć niekorzystne skutki związane ze stosowaniem aspiryny, takie jak krwawieniem i udarem, takie terapie mogą uzupełniać behawioralne terapie snu, aby lepiej zapobiegać stanom zapalnym i jego konsekwencjom w okresach braku snu lub je kontrolować” – powiedział Engert. (ANI)

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY mógł edytować tekst treści lub nie)



Zrodlo