Pampeluna, Negros Oriental Major Janice Degamo —Grig C. Montegrande

DUMAGUETE CITY, NEGROS ORIENTAL, Filipiny — Wyczynem medialnym mającym na celu oszukanie ludzi było to, jak burmistrz Janice Degamo z miasta Pampeluna w Negros Oriental opisała niedawne przesunięcie obozu wydalonego posła Arnolfo Tevesa Jr. w celu uwolnienia go i uniewinnienia od oskarżeń o zorganizowała masakrę jej męża, byłego gubernatora Negros Oriental Roela Degamo i dziewięciu innych osób, w marcu ubiegłego roku.

„Murzyni przyzwyczaili się do oszustw i podstępów stosowanych przez Arniego Tevesa i członków jego grupy terrorystycznej” – stwierdził Degamo we wtorkowej wiadomości tekstowej dla „Inquirer”.

„Wczorajsza (poniedziałkowa) akcja medialna zespołu prawnego Arniego była niczym innym jak fotografią mającą na celu wprowadzenie opinii publicznej w błąd i sianie strachu w Negros Oriental, że Arnie Teves po raz kolejny wykorzystał swoje krwawe pieniądze, aby uniknąć sprawiedliwości” – dodała.

CZYTAĆ: Teves ponownie aresztowany – mówi Departament Sprawiedliwości

Oświadczenie Remulli

W poniedziałek prawnik byłego parlamentarzysty Ferdinand Topacio stwierdził, że jego klient został zwolniony z aresztu, ponieważ „nasz rząd schrzanił sprawę”, a Filipiny złożyły wniosek o ekstradycję w niewłaściwym czasie.

Degamo powiedziała jednak, że Departament Sprawiedliwości (DOJ) poinformował ją, że Teves został zatrzymany przez policję Timoru Wschodniego i we wtorek rano stawił się przed sądem w celu przeprowadzenia postępowania ekstradycyjnego.

We wtorkowym oświadczeniu Departament Sprawiedliwości stwierdził, że zwolnienie Tevesa z więzienia i późniejsze aresztowanie stanowią „część [legal] proces.” Nie wyjaśniło jednak, dlaczego w ogóle został zwolniony.

Sekretarz sprawiedliwości Jesus Remulla podziękował także rządowi Timoru Wschodniego za „niezachwianą współpracę” na rzecz postawienia byłego prawodawcy przed wymiarem sprawiedliwości.

„To ponowne aresztowanie podkreśla silne partnerstwo między naszymi narodami i nasze zbiorowe zaangażowanie na rzecz wykorzenienia bezkarności, niezależnie od statusu społecznego i wpływów” – stwierdziła Remulla w oświadczeniu.

„Nie możemy się doczekać, aż panu Tevesowi postawione zostaną zarzuty przed sądem [in the Philippines] i nigdzie indziej” – dodał.

Departament Sprawiedliwości pokazał także zdjęcie Tevesa zakutego w kajdanki przez trzech mężczyzn, z których dwóch było w mundurach policyjnych, twierdząc, że zdjęcie zostało zrobione podczas ponownego aresztowania.

Teves został aresztowany przez władze podczas gry w golfa w Timorze Wschodnim 21 marca tego roku na podstawie czerwonego alertu Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej.

Został wydalony przez Izbę Reprezentantów w sierpniu ubiegłego roku po tym, jak Departament Sprawiedliwości wniósł przeciwko niemu i czterem innym osobom zarzuty karne przed Okręgowym Sądem Okręgowym w Manili.

Degamo we wcześniejszym oświadczeniu uważała, że ​​oprócz jej męża były inne ofiary przemocy.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

„Gubernator był tylko jedną z wielu ofiar. Mam nadzieję, że wiele osób wyjdzie na jaw i opowie swoje historie” – powiedziała. —z raportem Dony Z. PazzibuganZrodlo