Wayne Garvie z Sony nawoływał europejski przemysł, aby naśladował swoich odpowiedników w USA i zamienił programy telewizyjne we franczyzę.

„Kiedy Amerykanie mają udany powracający serial, robią coś, do czego my, Europejczycy, wydajemy się niezdolni – zamieniają ich we franczyzę” – szef Korona powiedział dziś rano międzynarodowy koncern Productions.

Wracając do rodzinnej Wielkiej Brytanii, Garvie stwierdził, że lokalny przemysł „genialnie radzi sobie z tworzeniem franczyz bez scenariusza, ale jest naprawdę słaby pod względem dramaturgicznym”, co pokazuje, że Doktor Kto, którego koprodukcją jest należący do Sony Bad Wolf, to „jedyny przykład, jaki przychodzi mi do głowy”. W USA natomiast oflagował franczyzy Sony takie jak Cobra Kai, Breaking Bad I Chłopcy.

„Oczywiście nie jest to łatwe do wykonania i trzeba zacząć od początkowego sukcesu, ale kiedy już go osiągniemy, dlaczego nie zastanowimy się więcej nad tym, jak zbudować taki świat?”, Garvie powiedział na szczycie AVPSummit w południowych Włoszech. „Jedynym wyzwaniem jest nasza własna kreatywność. Nasz telewizor [in Europe] jest wysoki, ale z biznesowego punktu widzenia naszym następnym krokiem będzie lepsze wykorzystanie naszych dzieł w celu uzyskania trwałej rentowności.

Skrytykował europejskich producentów telewizyjnych za „nakręcenie sześciu sezonów, a następnie wypuszczenie ich na rynek [a show] umierać.” „Masz tylko ograniczony czas na budowanie rzeczy w swojej karierze, więc jeśli odniesiesz sukces, dlaczego go nie zbudować?” – dodał.

Franczyzy „nie muszą mieć największego budżetu ani wiązać się z dużą ilością akcji” – dodał Garvie, udostępniając filmy takie jak Netflix Edukacja seksualna, także wyprodukowany przez niezależną wytwórnię Sony i jest to „jeden program, o którym producenci i widzowie na całym świecie chcą ze mną rozmawiać”.

Zwracając się do włoskiej publiczności, powiedział, że krajowi producenci „nie są wystarczająco odważni”, wzywając branżę, aby była „kreatywnymi przedsiębiorcami, obecnymi i nawiązującymi kontakty, bo w ten sposób zbuduje się historie i globalne partnerstwa”. „Obecnie jest więcej sposobów na sprzedaż dramatu niż kiedykolwiek w historii” – dodał.

Chociaż budżety ostatnio spadły, Garvie zakwestionował pogląd, że złoty wiek telewizji dobiegł końca, wskazując, że dramaty „będą w sercu każdego ogólnodostępnego kanału telewizyjnego” oraz że istnieje „kilkanaście lokalnych platform zamawiających dramaty od każdym kraju na świecie.”

„Może i Peak TV dobiegło końca, ale „telewizja plateau” jest lepsza niż wszystko, co kiedykolwiek znaliśmy” – dodał.

Przytoczył „bogate włoskie historie” opowiadane w jakiejś formie przez Amerykanów i Brytyjczyków, np. w serwisie Netflix Dekameron, który wczoraj wypuścił zwiastun, oraz nadchodzącą adaptację Lampart.

Zrodlo