Delhi, 11 czerwca: Przydział tek Radzie Ministrów Unii w poniedziałek odzwierciedlał przetasowania, w wyniku których kilku starszych przywódców zachowało swoje teki z poprzedniego rządu NDA pod przewodnictwem BJP, a niektóre nowe twarze objęły także kluczowe ministerstwa, które mają bezpośredni wpływ na obywateli

Skład Gabinetowej Komisji Bezpieczeństwa (CCS) pozostanie niezmieniony w nowym rządzie NDA, a unijni ministrowie Rajnath Singh, Amit Shah, Nirmala Sitharaman i S Jaishankar zachowają teki ds. obrony, spraw wewnętrznych, finansów i spraw zewnętrznych. Czterej przywódcy BJP sprawowali te same funkcje, co poprzedni rząd NDA. Utworzenie gabinetu i przydział portfela również odzwierciedlały rzeczywistość liczbową w rządzie NDA, przy większej reprezentacji sojuszników BJP. Gabinet Modi 2024: Nirmala Sitharaman trzyma finanse, Amit Shah ogłasza dom jako portfolio premiera Narendry Modi 3.0; Sprawdź pełną listę.

Nowe twarze to przywódcy BJP JP Nadda, Shivraj Singh Chouhan i Manohar Lal Khattar. Część ministrów poprzedniego rządu NDA widziała zmiany w tekach. Są to Mansukh Mandaviya, Pralhad Joshi, Jyotiraditya Scindia, Gajendra Singh Shekhawat i Kiren Rijiju. JP Nadda poza chemikaliami i nawozami zajmie się portfelem zdrowotnym w Gabinecie Modi 3.0. Shivraj Singh Chouhan został mianowany ministrem rolnictwa, rolników i rozwoju obszarów wiejskich.

Teki zostały ogłoszone w komunikacie prasowym Sekretariatu Prezydenta w poniedziałek, dzień po zaprzysiężeniu gabinetu w Rashtrapati Bhavan. Portki przydzielono za radą premiera Narendry Modiego. Tak jak poprzednio, premier Modi kieruje Ministerstwem Personelu, Skarg Publicznych i Emerytur, Departamentem Energii Atomowej i Departamentem Przestrzeni Kosmicznej. Premier Modi nadzoruje także ważne kwestie polityczne i odpowiada za teki nieprzydzielone żadnemu ministrowi. Gabinet Modiego 2024: Rajnath Singh piastuje stanowisko w Ministerstwie Obrony, Dharmendra Pradhan w Ministerstwie Edukacji, JP Nadda w Ministerstwie Zdrowia; Sprawdź pełną listę.

Ministrowie, którzy zachowali swoje teki, to Nitin Gadkari, który pozostaje ministrem transportu i autostrad, Sarbananda Sonowal (porty, żegluga i drogi wodne), Bhupendra Yadav (środowisko, lasy i zmiany klimatyczne) oraz Virendra Kumar (sprawiedliwość społeczna i wzmocnienie pozycji). Ashwini Vaishnav nadal pełni funkcję Ministra Kolei, Elektroniki i Technologii Informacyjnych i ma nowy zakres kompetencji w dziedzinie informacji, radiofonii i telewizji.

Piyush Goyal odpowiada za handel i przemysł, Dharmendra Pradhan pozostaje ministrem edukacji, a Hardeep Singh Puri odpowiada za ropę naftową i gaz ziemny. Podobnie jak w poprzednim rządzie NDA, minister spraw wewnętrznych Amit Shah jest także ministrem współpracy, a minister finansów Sitharaman zajmuje się także teką ds. korporacyjnych.

Wśród sojuszników BJP w NDA, Kinjarapu Ram Mohan Naidu z telugu Desam Party został mianowany ministrem lotnictwa cywilnego, a szef partii Lok Janshakti (Ram Vilas) Chirag Paswan – ministrem przemysłu przetwórstwa spożywczego. Shiv Sena Jadhav Prataprao Ganpatrao został mianowany ministrem stanu (niezależnym ministrem) w Ministerstwie Ayush oraz ministrem stanu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Rodzinnej.

Były premier Janata Dal (świecki), HD Kumaraswamy, objął kierownictwo nad Ministerstwem Przemysłu Ciężkiego i Przedsiębiorstw Publicznych oraz Ministerstwem Stali. Manohar Lal Khattar został mianowany ministrem mieszkalnictwa i rozwoju miast oraz ministrem energii. Mansukhi Mandavia został mianowany Ministerstwem Pracy i Zatrudnienia wraz z Ministerstwem Pracy, Młodzieży i Sportu.

Lider Awam Morcha w Indiach, Jitan Ram, został przydzielony do ministerstwa mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Janata Dal (Wielka Brytania), wódz Rajiv Ranjan Singh (Lalan Singh), został przydzielony do Ministerstwa Panchayat Raj oraz Ministerstwa Rybołówstwa, Hodowli Zwierząt i Mleczarstwa. Jayant Chaudhary z Rashtriya Lok Dal został niezależnym podmiotem odpowiedzialnym za Ministerstwo Rozwoju Umiejętności i Przedsiębiorczości. Jest także ministrem stanu w Ministerstwie Edukacji.

Pralhad Joshi został powołany do Ministerstwa Spraw Konsumenckich, Żywności i Dystrybucji Publicznej oraz Ministerstwa Nowych i Odnawialnych Źródeł Energii. Jyotiraditya Scindia objął kierownictwo Ministerstwa Komunikacji i Ministerstwa Rozwoju Regionu Północno-Wschodniego. Gajendra Singh Shekhawat został przydzielony Ministerstwu Kultury i Ministerstwu Turystyki. Kiren Rijiju jest nowym ministrem Unii, ministrem ds. parlamentarnych i ministrem ds. mniejszości. Jual Oram jest ministrem Unii do spraw plemiennych, Annapurna Devi została przydzielona do Ministerstwa Kobiet i Rozwoju Dzieci, G Kishan Reddy ma tekę w Coal and Mines, a CR Patil w Jal Shakti.

Podobnie jak w poprzednim rządzie NDA, Rao Inderjit Singh, Jitendra Singh, Arjun Ram Meghwal nadal są ministrami stanu (niezależny podmiot). Meghwal nadal jest ministrem stanu (niezależnym podmiotem) w Ministerstwie Prawa i Sprawiedliwości oraz ministrem stanu w Ministerstwie Spraw Parlamentarnych. Rao Inderjit Singh pozostaje ministrem stanu (niezależnym ministrem) w Ministerstwie Statystyki i Realizacji Programów oraz ministrem stanu (niezależnym ministrem) w Ministerstwie Planowania. Będzie także ministrem stanu w Ministerstwie Kultury.

Oprócz swoich poprzednich tek Jitendra Singh będzie także ministrem stanu (niezależnym podmiotem) w Ministerstwie Nauk o Ziemi. Minister Stanu (samodzielny podmiot) w Ministerstwie Nauki i Technologii, Minister Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Minister Stanu w Ministerstwie Kadr, Skarg Publicznych i Emerytur oraz Minister Stanu w Departamencie Energii Atomowej. energii i minister stanu w departamencie przestrzeni kosmicznej.

Dwóch ministrów stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych to Kirtivardhan Singh i Pabrita Margherita. Pankaj Chaudhary nadal jest ministrem stanu ds. finansów, a Nityanand Rai jest ministrem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Sanjay Kumar Bandi będzie także członkiem MoS (w kraju), a Sanjay Seth MoS w Ministerstwie Obrony.

Anupriya Patel z Apna Dal (w środku) jest ministrem stanu ds. zdrowia i opieki rodzinnej oraz MS ds. chemikaliów i nawozów. Ramdas Athavale z Partii Republikańskiej Indii nadal jest ministrem stanu ds. Sprawiedliwości społecznej i wzmocnienia pozycji.

Pemmasan Chandra Sekhar z TDP została mianowana ministrem stanu ds. rozwoju obszarów wiejskich i komunikacji, a Ram Nath Thakur z Wielkiej Brytanii Janata Dal (Wielka Brytania) ministrem stanu ds. rolnictwa i opieki społecznej rolników. Do podmiotów, które zawarły umowy MLA po raz pierwszy, należą Suresh Gopi MoS (ropa naftowa i gaz ziemny) i MoS (turystyka) oraz Ravneet Singh Bittu MoS (przemysł spożywczy) i MoS (kolej).

Raksha Nikhil Khadse jest ministrem stanu ds. młodzieży i sportu.

Premier Modi i 71 członków jego gabinetu złożyli w niedzielę przysięgę w Rashtrapati Bhavan. W skład zespołu wchodzi 30 ministrów gabinetu, 5 ministrów stanu (niezależnych) i 36 ministrów stanu. NDA pod przewodnictwem BJP odniosła hat-tricka w wynikach sondaży Lok Sabha ogłoszonych na początku tego miesiąca, zdobywając 293 mandaty.Zrodlo