USA nakładają na linie lotnicze kary w wysokości 2,5 mln dolarów za opóźnianie zwrotu środków podróżnym w związku z Covid-19

Kary cywilne grożą za znaczne opóźnienia w zapewnieniu pasażerom zwrotu prawie 1 miliarda dolarów.

Departament Transportu Stanów Zjednoczonych (USDOT) twierdzi, że nałożył kary cywilne na Lufthansę, KLM Royal Dutch Airlines i South African Airways o łącznej wartości 2,5 miliona dolarów.

Kary cywilne, departament powiedział w poniedziałek dotyczą znacznych opóźnień w zapewnieniu ponad 900 mln dolarów zwrotu należnych pasażerom z powodu lotów zakłóconych przez pandemię Covid-19 po tym, jak tysiące klientów linii lotniczych było zmuszonych czekać miesiącami.

Reuters podał, że KLM i Lufthansa zostały ukarane karami po 1,1 miliona dolarów, a obu przewoźnikom przyznano po 550 000 dolarów zwrotu pieniędzy za bezzwrotne bilety na loty do USA – podał Reuters.

South African Airways nakazano zapłacić 300 000 dolarów.

W 2022 r. Sekretarz transportu Pete Buttigieg powiedział, że rząd USA zakończył 10 dochodzeń linii lotniczych w sprawie opóźnionych zwrotów pieniędzy pasażerom w związku z pandemią, a 10 kolejnych jest w toku.

W 2020 r. rozpatrzenie tysięcy wniosków o zwrot środków składanych przez pasażerów Lufthansy na lotach do USA trwało ponad 100 dni.

Lufthansa stwierdziła w oświadczeniu, że dokonała wszystkich wymaganych zwrotów pieniędzy, a „opóźnienie w płatności sankcjonowane przez USDOT wynika wyłącznie z bezprecedensowego w historii poziomu zwrotów podczas pandemii COVID”. KLM i South African Airways nie skomentowały od razu tej informacji.

Lufthansa powiedziała USDOT, że w związku z nieprzewidywalnymi skutkami pandemii została zmuszona odwołać tysiące lotów i została zasypana prośbami o zwrot pieniędzy, co naraża ją na ryzyko niewypłacalności. Stwierdzono, że wnioski o zwrot pieniędzy „równoważą nakład pracy wynoszący dwa i pół miesiąca każdego dnia”.

Niemiecki przewoźnik podał, że od marca 2020 r. do września 2022 r. zapewnił zwroty w wysokości 5,3 mld dolarów, w tym 802 mln dolarów klientom z USA.

W czerwcu 2020 r. KLM powiedział USDOT, że zaczął oferować zwrot pieniędzy wszystkim konsumentom posiadającym bilety bezzwrotne na zakłócone loty do USA, ale stwierdził, że „problemy kadrowe i techniczne oraz duża liczba wniosków o zwrot pieniędzy sprawiły, że tysiące konsumentów czekało przez wiele miesięcy”.

KLM stwierdził, że przyjął jedną z najbardziej przyjaznych klientom zasad zwrotu i wymiany biletów w branży i zapewnił zwrot kosztów w wysokości 84,15 mln dolarów klientom lotów do USA, którzy nie byli do tego uprawnieni.

USDOT podał, że otrzymał ponad 400 skarg na to, że państwowe linie lotnicze South African Airways nie dokonały terminowego zwrotu pieniędzy. Linia lotnicza była o krok od likwidacji, zanim w 2019 r. objęła ją ochroną przed upadłością, a jej finanse uległy pogorszeniu, gdy pandemia Covid-19 ograniczyła podróże lotnicze i uszczupliła i tak już minimalne przepływy pieniężne.

W listopadzie 2021 r. Air Canada zgodziła się na ugodę w wysokości 4,5 mln dolarów w celu rozstrzygnięcia dochodzenia USDOT w sprawie twierdzeń o opóźnieniu zwrotu kosztów tysięcy pasażerów linii lotniczych.

W styczniu 2023 r. USDOT poinformował, że planuje wystąpić o wyższe kary dla linii lotniczych i innych firm, które złamały zasady ochrony konsumentów, twierdząc, że są one niezbędne, aby zapobiec przyszłym naruszeniom.

Zrodlo