Rząd federalny określił planowany ogólnokrajowy strajk zorganizowanej siły roboczej jako „nielegalny, przedwczesny i nieskuteczny”.
Nastąpiło to po tym, jak Nigeryjski Kongres Pracy (NLC) i Kongres Związków Zawodowych (TUC) ogłosiły rozpoczęcie strajku na czas nieokreślony dzisiaj, 3 czerwca, w celu nakłonienia do podwyżki płacy minimalnej i odwrócenia niedawnej podwyżki taryf za energię elektryczną.
Prokurator Generalny Federacji Lateef Fagbemi stwierdził w piśmie do prezydentów NLC i TUC, że akcja strajkowa jest sprzeczna z toczącymi się negocjacjami w sprawie płacy minimalnej.
Podkreślił, że Komisja Trójstronna, w której uczestniczy rząd i inne zainteresowane strony, w dalszym ciągu aktywnie dyskutuje nad nową płacą minimalną.
Następnie stwierdził, że związkowcy nie zastosowali się do obowiązkowego 15-dniowego okresu wypowiedzenia strajku przewidzianego w ustawie o sporach handlowych z 2004 r. i ustawie o związkach zawodowych.
Prokurator Generalny zwrócił także uwagę na orzeczenie Krajowego Sądu Przemysłowego z 2023 r. zabraniające związkom podejmowania strajków.
„Prosimy ponadto o przypomnienie okresu obowiązywania tymczasowego nakazu sądowego wydanego w dniu 5 czerwca 2023 r. w sprawie SUIT NO: NICN/ABJ/158/2023 FEDERAL GOVERNMENT OF NIGERIA & ANOR V. NIGERIAN PRACY CONGRESS & ANOR, którego nakaz powstrzymał obie nigeryjskie siły roboczej Kongresu i Kongresu Związków Zawodowych od podejmowania jakichkolwiek akcji protestacyjnych/strajków jakiegokolwiek rodzaju.
„Nakaz ten nie został zawieszony ani uchylony, dlatego pozostaje wiążący dla związków zawodowych. Patrz: OSHIOMHOLE & ANOR V. FGN & ANOR (2004) LPELR-5188(CA) Per IBRAHIM TANKO MUHAMMAD. JCA (AHTW) w (s. 23-27. ust. WE)” – napisał.
List brzmi częściowo:
„Chciałbym zauważyć, że ta ostatnia deklaracja akcji strajkowej zorganizowanej siły roboczej jest przedwczesna w czasie, gdy rząd federalny i inne zainteresowane strony zaangażowane w Komisję Trójstronną w sprawie ustalenia nowej krajowej płacy minimalnej nie ogłosiły zakończenia negocjacji.
„Jesteście świadomi, że rządy federalne i stanowe nie są jedynymi pracodawcami, których obowiązuje nowa krajowa płaca minimalna. Dlatego też istotne jest zrównoważenie interesów i możliwości wszystkich pracodawców w kraju (w tym zorganizowanego sektora prywatnego) w celu ustalenia płacy minimalnej dla ogółu pracującej populacji.
„Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na art. 41 ust. 1 zmienionej ustawy o sporach handlowych z 2004 r., który nakłada na NLC i TUC obowiązek wydawania obowiązkowych zawiadomień o strajku na okres co najmniej 15 dni.
„Należy zauważyć, że ani NLC, ani TUC w żadnym momencie nie ogłosiły sporu handlowego ze swoimi pracodawcami ani nie wydały zawiadomienia o strajku zgodnie z wymogami prawa, aby taka akcja strajkowa była uzasadniona i zgodna z prawem. Nie ulega wątpliwości, że podstawowe znaczenie 15-dniowego okresu wypowiedzenia podkreśla fakt, że w art. 41 i 42 ust. 1 lit. b) kryminalizowane jest nieprzestrzeganie tego wymogu dla ważnego ogłoszenia akcji strajkowej.
„Oprócz powyższego, legalność lub zasadność proponowanej akcji strajkowej jest również poważnie kwestionowana przez fakt, że zarówno NLC, jak i TUC nie spełniły ustawowych warunków zawieszających (procedur rozstrzygania sporów) przewidzianych w art. 18 ust. )(a) ustawy o sporach handlowych z 2004 r. (ze zmianami).
„Co więcej, proponowana akcja strajkowa narusza również odpowiednie warunki określone w art. 31 ust. 6 ustawy o związkach zawodowych z późniejszymi zmianami”.