Tego historycznego dnia, 4 czerwca 1919 roku, Kongres uchwala 19. poprawkę przyznającą kobietom prawo głosu

Dołącz do Fox News, aby uzyskać dostęp do tych treści

Osiągnąłeś maksymalną liczbę artykułów. Zaloguj się lub utwórz konto BEZPŁATNIE, aby kontynuować czytanie.

Wpisując swój adres e-mail i naciskając przycisk Kontynuuj, wyrażasz zgodę na Warunki korzystania i Politykę prywatności Fox News, które obejmują nasze Zawiadomienie o programie motywacyjnym finansowym.

Proszę wpisać aktualny adres e-mail.

Kongres przyjął 19. poprawkę przyznającą kobietom prawo głosu, w tym historycznym dniu, 4 czerwca 1919 r. — wysyłając tekst poprawki do stanów do ratyfikacji.

Poprawka brzmiała: „Stany Zjednoczone ani żaden stan nie mogą odmawiać obywatelom Stanów Zjednoczonych prawa do głosowania ani ograniczać go ze względu na płeć”.

Senat głosował za poprawką większością 56 do 25, jak podaje strona internetowa Senatu USA poświęcona stuleciu praw wyborczych kobiet.

TEGO DNIA W HISTORII, 3 CZERWCA 1965 ROKU, ED WHITE STAJE SIĘ PIERWSZYM AMERYKAŃCZYKIEM, KTÓRY CHODZI W PRZESTRZENI: „PO PROSTU OGROMNE”

Dwa tygodnie wcześniej, 21 maja, Izba Reprezentantów większością głosów 304 do 89 zatwierdziła tekst poprawki, podaje strona internetowa Biblioteki Kongresu.

Nowelizację podpisał następnie Thomas Marshall, wiceprezydent prezydenta Woodrowa Wilsona.

19. poprawka, która zabraniała dyskryminacji w przepisach dotyczących głosowania ze względu na płeć, została przyjęta przez Kongres i przekazana stanom do ratyfikacji w tym historycznym dniu, 4 czerwca 1919 r. (Ben Hasty/MediaNews Group/Reading Eagle za pośrednictwem Getty Images)

Wielu sprzeciwiało się przyznaniu kobietom prawa do głosowania.

„Artyści stworzyli karykatury polityczne, w których kpili z sufrażystek. Przywódcy religijni z ambony wypowiadali się przeciwko politycznej aktywności kobiet. Artykuły atakowały kobiety, które brały udział w życiu publicznym” – podaje witryna Crusadeforthevote.org.

W latach sześćdziesiątych XIX wieku lokalnie zaczęli organizować się przeciwnicy prawa wyborczego kobiet.

„Massachusett było domem czołowych zwolenników prawa wyborczego i był to także jeden z pierwszych stanów, w których istniała zorganizowana grupa przeciwna wyborom” – czytamy również na tej stronie.

W TYM HISTORYCZNYM DNIU, LUTY. 3 roku 1870, RATYFIKACJA 15. POPRAWKI, PRZYZNAJĄCEJ CZARNYM MĘŻCZYZNOM PRAWO GŁOSOWANIA

Po zatwierdzeniu przez Kongres prawa kobiet do głosowania poprawka musiała zostać ratyfikowana przez 36 stanów, zanim mogła zostać dodana do konstytucji.

W tym czasie w Stanach Zjednoczonych było tylko 48 stanów.

sufrażystki maszerujące o prawo do głosowania.

Sufrażystki niosą transparent ogłaszający, że „kobiety mają pełne prawa wyborcze w Wyoming, Kolorado, Utah i Idaho” podczas Parady Kobiet Wszystkich Narodów w Nowym Jorku, 3 maja 1916 r. (Paul Thompson/Topical Press Agency/Getty Images)

Pierwsze trzy stany, które ratyfikowały 19. poprawkę, działały szybko.

Jak podaje strona internetowa National Parks Service, 10 czerwca, niecały tydzień po przyjęciu 19. poprawki przez Kongres, stany Illinois, Michigan i Wisconsin ją ratyfikowały.

Technicznie rzecz biorąc, Illinois było pierwszym stanem, który głosował za ratyfikacją, a Wisconsin drugim stanem, twierdzi Służba Parków Narodowych, ale głosowanie w Illinois musiało zostać powtórzone w następnym tygodniu po wykryciu błędu administracyjnego.

W TYM HISTORYCZNYM DNIU, GRUDNIA. 10 grudnia 1869, WYOMING JEST PIERWSZYM TERYTORIUM, KTÓRE PRZYZNAŁO KOBIETOM PRAWO GŁOSOWANIA

Później, 10 czerwca, legislatura stanu Michigan jednomyślnie głosowała za ratyfikacją 19. Poprawki, zwiększając liczbę głosów do trzech stanów.

Sześć dni później, 16 czerwca, Kansas, Ohio i Nowy Jork jako kolejne stany ratyfikowały 19. poprawkę.

Kobieta głosująca na Utah

Osoba głosująca wypełnia swoją kartę do głosowania podczas głosowania przedterminowego. Kongres zagłosował za tekstem 19. poprawki przyznającej kobietom prawo do głosowania, w tym historycznym dniu w czerwcu 1919 r. (GEORGE FREY/AFP za pośrednictwem Getty Images)

Do końca lipca 1919 roku Pensylwania, Massachusetts, Teksas, Iowa, Missouri i Arkansas głosowały za ratyfikacją poprawki, co dało łącznie 12 stanów.

Do tego momentu tylko jedno państwo – Gruzja – odrzuciło ratyfikację.

Jak podaje strona internetowa Służby Parków Narodowych, Gruzja ostatecznie zagłosuje za ratyfikacją 19. poprawki w 1970 r.

W TYM HISTORYCZNYM DNIU, 18 SIERPNIA 1920 ROKU, RATYFIKOWANA JEST 19 POPRAWKA, PRZYZNAJĄCA KOBIETOM PRAWO GŁOSOWANIA

Gdy kalendarz wskazywał rok 1920, 22 z 36 stanów, które musiały ratyfikować poprawkę, głosowało za tym.

Do końca stycznia do ich grona dołączyło pięć kolejnych stanów, chociaż Karolina Południowa „większością głosów” „głosowała” za odrzuceniem poprawki.

Jak podaje NPS, 22 marca 1920 r. Waszyngton stał się 35. stanem, który ratyfikował tę poprawkę.

Wirginia, Maryland, Mississippi, Delaware i Luizjana głosowały w tym czasie przeciwko ratyfikacji.

Centrum wyborcze

Kongres przyjął 19. poprawkę tego dnia w historii, 4 czerwca 1919 r., rozpoczynając wysiłki mające na celu uzyskanie ratyfikacji przez 36 stanów. Nowelizacja przyznała kobietom prawo głosu. (iStock)

Wreszcie 18 sierpnia 1920 roku Tennessee ratyfikowało poprawkę, podając łącznie 36 poprawek.

Mniej więcej tydzień później, 26 sierpnia 1920 r., Sekretarz Stanu Bainbridge Colby poświadczył ratyfikację, a do Konstytucji Stanów Zjednoczonych dodano 19. poprawkę, podaje witryna internetowa National Archives.

Pomimo ratyfikacji 19. poprawki kobiety w dalszym ciągu borykały się z wyzwaniami, jeśli chodzi o faktyczne głosowanie.

Ostatecznie każdy stan USA ratyfikował 19. poprawkę.

Jak zauważa American Bar Association, w czterech stanach – Arkansas, Georgia, Mississippi i Południowa Karolina – kobiety w większości nie mogły głosować w wyborach w 1920 r., ponieważ ratyfikacja nastąpiła po terminach rejestracji wyborców.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER LIFESTYLE

Ostatecznie każdy stan USA ratyfikował 19. poprawkę.

Jako ostatnia uczyniła to Mississippi, która ratyfikowała poprawkę w 1984 r.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

„Nie wierzę, że kobiety są lepsze od mężczyzn” – stwierdziła wybitna sufrażystka Jane Addams według Crusadeforthevote.org.

„Nie zniszczyliśmy kolei, nie skorumpowaliśmy legislatury, ani nie zrobiliśmy wielu bezbożnych rzeczy, które zrobili ludzie, ale musimy pamiętać, że nie mieliśmy szansy”.

Więcej artykułów o stylu życia znajdziesz na www.foxnews.com/lifestyle.

Zrodlo