SPOILERY dotyczące serii Zrodzonej z Mgły aż do Bohatera Wieków

Streszczenie

  • Los Kelsiera po Ostatnim Imperium jest szczegółowo opisany w Zrodzony z Mgły: Tajna Historia.
  • Sekretna Historia ma kluczowe znaczenie w łączeniu serii Zrodzonych z Mgły z szerszym uniwersum Cosmere.
  • Nowelę należy czytać po Opętaniach żałobnych i przed Zaginionym metalem.

Po świecie fantasy Brandona Sandersona nawigacja może być trudna Zrodzony z mgły nowele lubią Tajna historia są istotne dla całościowej narracji. The Zrodzony z mgły seria wydawnicza to najpoczytniejsze dzieło autora – obecnie dostępnych jest siedem powieści, a kolejne są w przygotowaniu. Oś czasu może być jednak myląca, ponieważ pomiędzy księgą 3 i 4 istnieje 300-letnia przerwa, Bohater Wieków I Stop prawa. Jest to jeszcze bardziej zagmatwane, gdy rozważamy połączenia z Archiwum Burzowego Światła i inne książki z sagi Brandona Sandersona.

The Zrodzony z mgły seria i Archiwum Burzowego Światła oba są częścią fikcyjnego uniwersum książkowego zwanego Cosmere, podobnie jak samodzielne Warkocz Szmaragdowego Morza,Wojownik, oraz różne nowele i opowiadania. Zestawienie tego wszystkiego w jedną całość może być wyzwaniem i chociaż można zachować dużą wyrozumiałość w kolejności, niektóre historie najlepiej czytać we właściwym czasie. Zrodzony z Mgły: Tajna historia to nowela, która została wydana w 2016 roku jako dodatek do oryginału Zrodzony z mgły trylogiai to gratka dla fanów Cosmere.

Czy musisz przeczytać Zrodzony z Mgły: Tajna historia? Dlaczego nowela jest niezbędna

Zrodzony z Mgły pokazuje podróż Kelsiera po śmierci w Ostatnim Imperium

Każdy, kto kocha Zrodzony z mgły serii lub jest inwestycją w szersze uniwersum Cosmere, którą koniecznie należy przeczytać Zrodzony z Mgły: Tajna historia. Jak wykazał Archiwum Burzowego Światła wyrusza do Shadesmar, Cosmere to znacznie więcej niż tylko sfera fizyczna i Tajna historia szczegółowo opisuje przygody Kelsiera w Krainie Poznawczej po jego śmierci z rąk Ostatniego Imperatora w Ostateczne Imperium. Tam Kelsier spotyka się ze starymi przyjaciółmi i wrogami, w tym z Preservation, Hoidem i samym Lordem Imperatorem, po tym jak został zabity przez Vin.

Kelsier zawsze był jedną z najbardziej fascynujących postaci w Cosmere, a jego wyjątkowa charyzma czyniła go porywającym narratorem. To jest najważniejsze w noweli Historia Kelsiera nie kończy się Ostateczne Imperiumi ma on znacznie ważniejszą rolę do odegrania w całym wszechświecie Brandona Sandersona. Tajna historia pokazuje, jak zasadniczo oszukuje śmierć, zdając sobie sprawę, że w Scadrialu chodzi o coś więcej niż tylko jego konflikt z Ostatnim Imperatorem i decydując, że musi wziąć w tym udział.

Powiązany

Przykro mi Vin, ale Era Mistborn 2 jest o jedną rzecz lepsza niż oryginalna trylogia

Jestem wielkim fanem oryginalnej trylogii Zrodzonych z Mgły, ale Era Zrodzonych z Mgły 2 pod jednym znaczącym względem przewyższa oryginalną serię książek Brandona Sandersona.

Where Mistborn: Secret History przypada na oś czasu serialu

Tajna historia ma miejsce wokół wydarzeń z Mistborn 1-3

Zrodzony z Mgły: Tajna historia rozpoczyna się w kilku punktach na osi czasu oryginału Zrodzony z mgły trylogia. W pierwszym rozdziale Kelsier znajduje się w chwili zaraz po tym, jak zostaje zabity, pojawiając się obok jego ciała i obserwując rozwój wydarzeń. W kolejnych rozdziałach Kelsier podąża za różnymi wydarzeniami i spotkaniami z różnymi postaciami Zrodzony z mgły i Cosmere dalej. Nowela kończy się mniej więcej w czasie kataklizmu; koniec Bohater Wieków.

Zrodzony z mgły Akcja Era 2 rozpoczyna się 300 lat po pierwszej trylogii, a krytyczne aspekty światowej kultury określone są przez wydarzenia z Bohater Wieków. Zrodzony z Mgły: Tajna historia nie ma bezpośredniego wpływu na Erę 2, ale ważne jest, aby nadrobić zaległości w pewnym momencie, aby Zrodzony z mgły nadrzędna narracja serialu. Co ważne, dzieje się to wcześniej Archiwum Burzowego Światła i ma pewien wpływ również na tę serię, więc warto ją przeczytać Tajna historia przed odwróceniem się od Zrodzony z mgły. Według Brandona Sandersona (via Arcanum): Archiwum Burzowego Światła dzieje się chronologicznie wcześniej Zrodzony z mgły Era 2.

Powiązany

Zrodzony z Mgły Vs. Archiwum burzowego światła: która seria książek fantasy Brandona Sandersona jest lepsza

Zrodzony z Mgły i Archiwum Burzowego Światła to filary twórczości Brandona Sandersona i uniwersum Cosmere. Oto jak wypadają na tle innych.

Jakie książki przeczytać Zrodzona z mgły nowela Between

Brandon Sanderson sugeruje przeczytanie go po żałobie

Era Zrodzonych z Mgły 2 Opaski żałoby Brandon Sanderson

Zrodzony z Mgły: Tajna historia został wydany w 2016 roku, wkrótce potem Zespoły żałobne W Zrodzony z mgły Era 2. Kolejność, w jakiej została wypuszczona, jest prawdopodobnie najlepszym momentem na jej przeczytanie, ponieważ zawiera kilka drobnych spoilerów Zespoły żałobne. W rzeczywistości sam Brandon Sanderson stwierdził (za pośrednictwem 17thshard), że tak „ma być czytane po „Opasach żałobnych”. Mimo to z pewnością nie zrujnowałoby to czytania Ery 2 Tajna historia Po Bohater Wiekówi może mieć większy rezonans emocjonalny, biorąc pod uwagę powiązania z głównymi bohaterami z Ery 1, więc każda opcja jest do zaakceptowania.

Najważniejszym szczegółem zamówienia jest to Zrodzony z Mgły: Tajna historia należy przeczytać wcześniej Zaginiony Metal. Prawdopodobnie najlepiej będzie przeczytać nowelę przed zagłębieniem się w nią Archiwum Burzowego Światłajak ma to znaczenie w Rytm wojny bez tego może być mylące. Brandon Sanderson celowo pozostawił niejasną kolejność czytania w Cosmere, ponieważ stworzył większość swoich historii tak, aby sprawiały przyjemność bez konieczności czytania całego wszechświata. Dla Zrodzony z mgły czytelnicy lub maniacy Cosmere, Zrodzony z Mgły: Tajna historia jest koniecznością.

Zrodlo