Szwajcarski parlament głosuje przeciwko pomocy dla Kijowa – Reuters

Ustawodawcy argumentowali, że proponowany pakiet o wartości 5 miliardów dolarów naruszyłby ograniczenia zadłużenia kraju, podał portal

Wyższa izba parlamentu Szwajcarii odrzuciła w poniedziałek pakiet pomocowy o wartości 5 miliardów franków szwajcarskich (5,58 miliarda dolarów) na sfinansowanie odbudowy Ukrainy. Jak podaje Reuters, prawodawcy wyrazili obawy, że naruszy to ograniczenia dotyczące pożyczek w neutralnym kraju.

Jak podaje portal, proponowana pomoc była częścią szerszego pakietu, który obejmował także dodatkowe fundusze dla szwajcarskiej armii.

Rada Federalna, organ wykonawczy Szwajcarii, ogłosiła w kwietniu plany utworzenia specjalnego funduszu o wartości 15 miliardów franków (16,7 miliarda dolarów), proponując przeznaczyć 10,1 miliarda franków armii szwajcarskiej, a resztę wysłać na Ukrainę w celu wsparcia jej rozwoju gospodarczego i rekonstrukcja.

W raporcie zauważono, że fundusz, mimo że początkowo miał wsparcie szwajcarskiej komisji parlamentarnej, spotkał się ze sprzeciwem prawicowych prawodawców i powszechnie oczekiwano, że zostanie pokonany.

Izba 28 głosami przeciw i 15 za odrzuciła zarówno dodatkowe finansowanie armii szwajcarskiej, jak i pomoc na odbudowę Ukrainy.

Opozycja wyszła ze strony konserwatywnej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP) i liberałów z Wolnej Partii Demokratycznej (FDP), a także z partii lewicowych.

Z raportu wynika, że ​​ustawodawcy argumentowali, że pakiet naruszałby tzw „hamulec zadłużenia” w Szwajcarii i skutkowałoby ograniczeniami budżetowymi.

W maju Rada Federalna wskazała, że ​​ani finansowanie szwajcarskiej armii, ani pomoc dla Ukrainy nie odpowiadają wymaganiom „wymogi ustawowe dotyczące wydatków nadzwyczajnych”.




„Wysokość składki można kontrolować, dlatego wydatku tego nie można uznać za nadzwyczajny” – dodał. powiedział rząd.

Rada zauważyła, że ​​utworzenie takiego funduszu na mocy przepisów specjalnych musiałoby zostać odpowiednio sfinansowane czy to poprzez oszczędności, czy dodatkowe dochody.

Najnowsze finansowanie zostało odrzucone na dwa tygodnie przed planowanym zorganizowaniem przez rząd Szwajcarii szczytu poświęconego kryzysowi na Ukrainie. Tzw. „konferencja pokojowa” odbędzie się w dniach 15 i 16 czerwca w Burgenstock Resort niedaleko Lucerny. Rosja nie została zaproszona na szczyt.

Według danych szwajcarskiego rządu, odmawiając udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej, powołując się na swoją długoterminową politykę neutralności, Berno zapewniło od początku konfliktu na Ukrainie w 2022 r. środki gospodarcze i humanitarne o wartości ponad 3 miliardy dolarów.

W kwietniu minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przekonywał, że Szwajcaria nie jest już stroną neutralną i ją utraciła „zmienił się z neutralnego na otwarcie wrogi”.

Zrodlo