ENERGIA SŁONECZNA DLA FARM Prezydent Marcos w towarzystwie najwyższych urzędników Krajowej Administracji ds. Nawadniania i innych agencji prowadzi w poniedziałek inaugurację projektu nawadniania z pompą zasilaną energią słoneczną w Quirino w stanie Isabela. Projekt ma na celu położenie kresu zależności rolników od pomp wodnych w silnikach benzynowych lub wysokoprężnych oraz obniżenie kosztów produkcji. —zdjęcia: Marianne Bermudez

MANILA, Filipiny – Sektor rolnictwa w dalszym ciągu borykał się z problemem ekstremalnych upałów i braku opadów spowodowanych zjawiskiem pogodowym El Niño, a straty wzrosły do ​​9,89 miliarda funtów na dzień 6 czerwca z 9,5 miliarda funtów szkód zgłoszonych 16 maja – podał w poniedziałek Departament Rolnictwa (DA).

Prokurator stwierdził, że okres suszy, który został oficjalnie ogłoszony w ubiegły piątek, wpłynął na źródła utrzymania 183 455 rolników i rybaków w 13 regionach – Cavite, Laguna, Batangas, Rizal, Quezon), Mimaropa (Mindoro, Marinduque, Romblon, Palawan), Bicol , Zachodnie Visayas, Wschodnie Visayas, Półwysep Zamboanga, Central Mindanao, Davao i Soccsksargen (South Cotabato, Cotabato, Sultan Kudarat, Sarangani, General Santos) w środkowym Mindanao.

PRZECZYTAJ: DA: Szkody w rolnictwie spowodowane El Niño sięgają 6,3 miliarda funtów

Ryż spowodował 4,75 miliarda P, czyli 48,03% strat w rolnictwie, a następnie kukurydza – 3,37 miliarda P, czyli 34,04% całkowitych szkód.

DA stwierdziła, że ​​zapewniła dotkniętym rolnikom i rybakom interwencje o wartości 9,91 miliarda funtów.

Obejmowały one pomoc gotówkową o wartości 8,59 miliarda P w ramach pomocy finansowej dla rolników uprawiających ryż DA oraz wsparcie produkcyjne w wysokości 659,17 miliona P.

Philippine Crop Insurance Corp. wypłaciło także odszkodowanie 20 372 rolnikom w dotkniętych regionach na kwotę 177,12 mln P.

Pomimo rosnących strat prokurator stwierdził, że skutki ostatniego El Niño nie były tak dotkliwe jak te, które miały miejsce od końca lat 90. do 2010 r.

Z danych DA wynika, że ​​sektor rolniczy poniósł szkody o wartości 17,44 miliarda funtów w wyniku El Niño w 2009 roku.

Najgorszą pod względem powierzchni była susza w 1997 r., która dotknęła 677 441 ha, choć straty w tym roku wyniosły zaledwie 3,07 mld P.

Nawadnianie zasilane energią słoneczną

Tymczasem prezydent Ferdinand Marcos Jr. zainaugurował w poniedziałek projekt Cabaruan Solar-Powered Pump Irrigation Project (SPIP) w mieście Quirino w Isabela, który ma zaopatrzyć w wodę 350 ha pól ryżowych i przynieść korzyści 237 rolnikom.

Prezydent przypomniał, że w 33 miastach w Isabela ogłoszono stan klęski żywiołowej z powodu suszy spowodowanej przez El Niño, która dotknęła blisko 48 000 rodzin w całym regionie Cagayan Valley.

Cabaruan SPIP został zbudowany przez Krajową Administrację ds. Nawadniania (NIA) w ramach zintegrowanego systemu nawadniania rzeki Magat, a całkowity koszt projektu wyniósł 65,8 mln P.

ZIELONE PANELE Ponad 230 rolników skorzysta z rządowego projektu nawadniania z pompą zasilaną energią słoneczną w Quirino w stanie Isabela, który prezydent Marcos otworzył w poniedziałek.  W ramach projektu zapewnione jest zaopatrzenie w wodę do nawadniania 350 hektarów gruntów rolnych.  — MARIANNA BERMUDEZ

ZIELONE PANELE Ponad 230 rolników skorzysta z rządowego projektu nawadniania z pompą zasilaną energią słoneczną w Quirino w stanie Isabela, który prezydent Marcos otworzył w poniedziałek. W ramach projektu zapewnione jest zaopatrzenie w wodę do nawadniania 350 hektarów gruntów rolnych.

Jest to pierwszy SPIP w kraju zbudowany nad kanałem irygacyjnym i największy w kraju SPIP z łącznie 1056 panelami słonecznymi, które mogą generować 739 200 watów mocy. Według NIA każda z dwóch pomp głębinowych może wypompować 12 800 galonów wody na minutę.

„Gdybyśmy w przeszłości używali maszyn napędzanych benzyną do nawadniania naszych gospodarstw, teraz ułatwilibyśmy to zadanie, wykorzystując energię słoneczną — oznaczałoby to darmową energię elektryczną, co z kolei skutkowałoby darmowym nawadnianiem, – powiedział Prezydent.

Według Marcosa w całym kraju realizowanych jest 152 projektów nawadniania z pompami zasilanymi energią słoneczną, a 118 projektów ma zostać opracowanych przez rząd.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się pomyślnie.

Do ubiegłego roku zakończono 82 projekty. —z raportem Melvina GasconaZrodlo