Zgromadzenie Ogólne Federacji Europejskich Pracodawców Społecznych (FESE) dało zielone światło dla integracji jako nowy pełnoprawny członek Stowarzyszenia Firm świadczących usługi zależne (AESTE), które poprzez swoją inkorporację wzmacnia swoją obecność w Brukseli i rozpoczęte prace w stolicy Europy.
Stowarzyszenie uważa za niezbędną pracę i wsparcie instytucji europejskich, zarówno Komisji Europejskiej, jak i Parlamentu Europejskiego oraz ich przedstawicieli, a także różnych europejskich stowarzyszeń i podmiotów działających na rzecz osób starszych.
W tym kontekście sekretarz generalny AESTE, Josune Méndez, stwierdził, że „dzięki integracji z FESE, AESTE wnosi swoje doświadczenie do europejskiego dialogu społecznego, angażując się w promowanie jakości usług i miejsc pracy”.
„Bycie częścią FESE pomaga nam uważnie śledzić politykę europejską i wpływać na nią, a jednocześnie pozwala nam współpracować z resztą członków w celu wzmacniania pozycji pracodawców w usługach społecznych na poziomie europejskim. Jest to także, Bez wątpienia jest to bardzo ważny krok w realizacji naszego celu, jakim jest udoskonalenie i wzmocnienie sektora opieki” – świętował.
Federacja Europejskich Pracodawców Społecznych, która zrzesza główne organizacje pracodawców działających w sektorze usług społecznych na szczeblu europejskim, ma między innymi na celu zapewnienie społeczeństwu wysokiej jakości i dostępnych usług, a także stanowisk pracy; obrona pozycji podmiotów zatrudniających w usługach społecznych na poziomie europejskim i krajowym oraz możliwość wpływania i uczestniczenia w legislacji europejskiej poprzez struktury europejskiego dialogu społecznego.
Komisja Europejska włączyła FESE do Europejskiego Komitetu Dialogu Społecznego ds. Usług Społecznych, wraz z Radą Gmin i Regionów Europy (CEMR), po stronie pracodawców; oraz Konfederacja Związków Pracowników Publicznych (FSESP) ze strony pracowników, przy udziale związków zawodowych UNI-Europa i CESI.
Ze swojej strony europejskie powołanie AESTE skłoniło jej menedżerów do pracy w Brukseli, utrzymując regularne kontakty i spotkania z podmiotami i menedżerami, którzy pracują w sektorze opieki nad osobami starszymi.
W związku z tym odbyli spotkania z osobami odpowiedzialnymi za Komisję Pracy, Migracji i Zabezpieczenia Społecznego Stałego Przedstawicielstwa Hiszpanii w Brukseli (REPER); z osobami odpowiedzialnymi za politykę opieki długoterminowej Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Komisji Europejskiej; oraz z hiszpańskimi przedstawicielami Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych w Parlamencie Europejskim z różnych grup politycznych.
Dzięki tym kontaktom i rozpoczętym pracom AESTE przekazało problemy i wyzwania stojące przed sektorem opieki nad osobami starszymi w Hiszpanii oraz podmiotami w nim działającymi, a także przeanalizowało założenia Europejskiej Strategii Opieki i jej zgodność.