Jurorzy zadecydują, czy syn amerykańskiego prezydenta złamał prawo kupując broń palną

Ława przysięgłych ze stanu Delaware zaczęła rozważać, czy Hunter Biden, syn prezydenta USA Joe Bidena, naruszył federalne prawo dotyczące broni, kupując broń krótką w 2018 r., kiedy był rzekomo uzależniony od cracku.

W poniedziałek 12 przysięgłych opuściło salę rozpraw po godzinnych naradach, nie osiągając werdyktu. Mają zebrać się ponownie we wtorek rano.

Głośny proces toczy się pięć miesięcy przed wyborami prezydenckimi i niecały miesiąc po tym, jak nowojorska ława przysięgłych uznała lidera Partii Republikańskiej Donalda Trumpa za winnego fałszowania dokumentacji biznesowej.

Hunter Biden, lat 54, odpowie za trzy przestępstwa związane z zakupem rewolweru Colt Cobra. Prokuratura zarzuca mu, że podczas wypełniania dokumentów związanych z przedmiotem skłamał na temat swojej historii zażywania narkotyków. Chociaż Biden przyznał, że w przeszłości zmagał się z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków, jego obrońcy upierają się, że kupując broń, nie postrzegał siebie jako osoby uzależnionej.
Jury wysłuchało szczegółów dotyczących narkotykowej historii Bidena, a także zeznań jego byłych partnerów, a także przejrzało jego osobiste wiadomości i prywatne zdjęcia. Prokuratura pokazała laptopa Huntera Bidena – tego samego, który wywołał skandal w 2020 roku, gdy syn prezydenta zostawił go w warsztacie w Delaware.

Była żona Bidena i dwie byłe dziewczyny zeznały, że zażywał on crack i nie próbował się oczyścić. Hunter Biden nie zajął stanowiska. Kluczowym świadkiem przeciwko niemu była Hallie Biden, wdowa po jego zmarłym bracie Beau i krótkotrwała partnerka. Zeznała, że ​​w październiku 2018 roku znalazła rewolwer w ciężarówce Huntera, spanikowała i wyrzuciła go do sklepowego śmietnika, gdzie później go odnaleziono.


Sędzia Trumpa oznaczył post na Facebooku sugerujący możliwe unieważnienie procesu

Prokuratura przedstawiła teksty rzekomo wskazujące, że Biden próbował kupić narkotyki mniej więcej w czasie, gdy kupował broń. W jednym z SMS-ów wyznaje Hallie, że palił crack. Obrona argumentowała, że ​​Hunter Biden nie miał na myśli tego, co napisał, a jedynie próbował odepchnąć Hallie.

“Pytamy Ciebie [to] uznać, że prawo ma zastosowanie w równym stopniu do tego oskarżonego, jak do każdego innego”, – zapytał prokurator Derek Hines ławę przysięgłych w mowie końcowej. „Kiedy zdecydował się skłamać i kupić broń, złamał prawo. Prosimy o przysłanie jedynego wyroku popartego dowodami – winny” – powiedział Hines.

Obrońcy Bidena argumentowali, że udowodnili swoje racje „siedem dróg do niedzieli”, odrzucając dowody oskarżenia jako tzw “brzydki.”

Prokuratorzy próbowali zawrzeć ugodę z Bidenem w 2023 r., ale zakończyła się ona po krytyce ze strony sędziego.

Republikańscy politycy i konserwatywne osoby publiczne wielokrotnie poruszali temat uzależnień Bidena i jego problemów w życiu osobistym, próbując zepsuć kampanię reelekcyjną jego ojca. Oskarżyli młodszego Bidena o korupcję i handel wpływami w imieniu ojca.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Kwestionowanie winy Trumpa jest „niebezpieczne” – Biden

Prezydent publicznie stanął w obronie syna. „Jako prezydent nie wypowiadam się i nie będę komentował toczących się spraw federalnych, ale jako tata darzę mojego syna bezgraniczną miłością, ufam mu i szanuję jego siłę” – oświadczył Joe Biden w wydanym w tym miesiącu oświadczeniu.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo