Scarlett Johansson w poniedziałek oskarżyła OpenAI o stworzenie głosu dla systemu ChatGPT, który brzmiał „niesamowicie podobnie” do głosu aktorki, po tym jak sama odmówiła użyczenia głosu chatbotowi.
Johansson skomentowała to w oświadczeniu wydanym kilka godzin po tym, jak firma zajmująca się sztuczną inteligencją poinformowała, że usuwa głos o nazwie „Sky”.
Dyrektor generalny OpenAI Sam Altman powiedział w oświadczeniu przesłanym w poniedziałek do Reutersa, że głos Sky nie był imitacją Johanssona, ale należał do innej zawodowej aktorki.
„Głos Sky nie należy do Scarlett Johansson i nigdy nie miał przypominać jej głosu. Zanim skontaktowaliśmy się z panią Johansson, obsadziliśmy aktora głosowego odpowiedzialnego za głos Sky” – powiedział Altman.
„Z szacunku dla pani Johansson przestaliśmy używać głosu Sky w naszych produktach. Przepraszamy panią Johansson, że nie komunikowaliśmy się lepiej”.
Walka o prawa do głosów i obrazów aktorów stała się głównym tematem w Hollywood, gdy studia zastanawiają się, jak wykorzystać sztuczną inteligencję do tworzenia nowej rozrywki, a obrazy i dźwięki generowane komputerowo stają się trudne do odróżnienia od ludzkich.
W oświadczeniu Johansson podała, że Altman skontaktował się z nią we wrześniu ubiegłego roku i zaproponował, że zatrudni ją do wypowiadania głosu w programie ChatGPT, ale ta odmówiła.
„Dziewięć miesięcy później moi przyjaciele, rodzina i ogół społeczeństwa zauważyli, jak bardzo najnowszy system o nazwie „Sky” brzmiał podobnie do mnie” – powiedziała.
„Kiedy usłyszałem wydane demo, byłem zszokowany, zły i niedowierzałem, że pan Altman będzie posługiwał się głosem, który brzmiał tak niesamowicie podobnie do mojego, że moi najbliżsi przyjaciele i serwisy informacyjne nie byli w stanie dostrzec różnicy”.
Johansson dodała, że Altman „zasugerował, że podobieństwo było zamierzone”, zamieszczając na Twitterze odniesienie do „niej” – filmu z 2013 roku, opowiadającego o mężczyźnie nawiązującym relację z asystentem AI, któremu głos wyraża aktorka.
Notatkę Johanssona opublikowali dziennikarze NPR i innych serwisów informacyjnych. Jej publicysta podzielił się tą informacją także z Reutersem.
Powiedziała, że zatrudniła radcę prawnego, aby zapytać o proces tworzenia głosu.
W zeszłym tygodniu OpenAI zaprezentowało swój najnowszy model sztucznej inteligencji, nazwany GPT-4o, z funkcjami audio, które pozwalają użytkownikom rozmawiać z chatbotem i uzyskiwać odpowiedzi w czasie rzeczywistym, co stanowi znaczący postęp w zakresie bardziej realistycznie brzmiących rozmów AI.
© Thomson Reuters 2024