Wtorek, 11 czerwca 2024 r. – 22:32 WIB

Minuta – Odnaleziono wrak samolotu, na którym znajdował się wiceprezydent Malawi Saulos Chilima, nikt nie przeżył. Przekazał to bezpośrednio prezydent Malawi Lazarus Chakwera.

Przeczytaj także:

tvOne współpracuje z Apkasi, dociera do wiadomości regionalnych i krajowych

Wiadomo, że Saulos Chilima i dziewięć innych osób udali się w podróż służbową w poniedziałek rano 10 czerwca 2024 r., kiedy ich samolot zniknął z radarów lotniska. Samolot był samolotem wojskowym i leciał przy złej pogodzie. Malawijscy żołnierze przeszukiwali las Chikangawa przez noc i do rana, próbując znaleźć samolot.

Na wtorkowej konferencji prasowej prezydent Chakwera powiedział, że dowódca Sił Obronnych Malawi poinformował go, że działania poszukiwawczo-ratownicze zostały zakończone i samolot odnaleziono.

Przeczytaj także:

DPD RI prosi firmę Bapanas o włączenie interesariuszy w ustalanie cen zbóż

„Jest mi bardzo smutno i przykro, że muszę poinformować mieszkańców Malawi o tej straszliwej tragedii” – powiedziała Chakwera, cytowana przez Międzynarodowe BBCwtorek, 11 czerwca 2024 r.

Powiedział, że ekipy ratownicze znalazły samolot całkowicie zniszczony. Dla Państwa informacji wiceprezydent i prezydent pochodzą z różnych partii, ale współpracują nad utworzeniem sojuszu w wyborach w 2020 roku.

Przeczytaj także:

W aplikacji AirAsia MOVE dostępne są tysiące bezpłatnych miejsc

Zastępca prezydenta Malawi Saulos Chilima (dokument: AP Photo)

Zdjęcie:

  • VIVA.co.id/Natania Longdong

Chakwera złożył hołd Chilimie, opisując go jako dobrego człowieka, oddanego ojca i twardego wiceprezydenta.

„Uważam za jeden z największych zaszczytów w moim życiu mieć go jako zastępcę i doradcę” – dodał.

Chilima był w drodze, aby reprezentować rząd na pogrzebie byłego ministra rządu Ralpha Kasambary, który zmarł cztery dni temu.

Tym samym samolotem, który wystartował ze stolicy Lilongwe w poniedziałek rano, była również pierwsza dama Shanil Dzimbiri.

Samolot miał wylądować na lotnisku w północnym mieście Mzuzu, ale został odwołany ze względu na słabą widoczność.

Chilima jest wiceprezydentem Malawi od 2014 roku. Jest bardzo lubiany w Malawi, zwłaszcza wśród młodzieży. Chilima został jednak aresztowany i postawiony w stan oskarżenia w 2022 r. pod zarzutem przyjmowania pieniędzy w zamian za udzielanie kontraktów rządowych. Jednak zaprzeczył, aby to zrobił.

W zeszłym miesiącu sąd oddalił zarzuty, nie podając powodu swojej decyzji. Wiadomo, że Chilima pozostawił żonę Mary i dwójkę dzieci, Seana i Elizabeth.

Następna strona

„Uważam za jeden z największych zaszczytów w moim życiu mieć go jako zastępcę i doradcę” – dodał.

Następna stronaZrodlo