Przywódcy chwalą „historyczne” zwycięstwo Sheinbauma w wyborach w Meksyku

Przywódcy z całej Ameryki złożyli gratulacje Claudii Sheinbaum, której imponujące zwycięstwo w wyborach krajowych w Meksyku uczyni ją pierwszą kobietą sprawującą urząd prezydenta w historii kraju.

Urzędnicy z takich krajów, jak Brazylia, Chile i Stany Zjednoczone, wyrazili uznanie dla nowo wybranego prezydenta-elekta, który wygrał niedzielne wybory, zdobywając ponad 59 procent głosów.

Sheinbauma po objęciu urzędu 1 października będzie reprezentować lewicową partię Narodowy Ruch Odrodzenia (Morena).

„Gratuluję Claudii Sheinbaum jej historycznego wyboru na pierwszą kobietę na prezydenta Meksyku” – oznajmił prezydent USA Joe Biden w poniedziałkowym komunikacie prasowym. „Nie mogę się doczekać ścisłej współpracy z prezydentem-elektem Sheinbaumem w duchu partnerstwa i przyjaźni, które odzwierciedlają trwałe więzi między naszymi obydwoma krajami”.

Sheinbaum zastąpi obecnego prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora, znanego pod inicjałami AMLO, który założył partię Morena. Podczas swojej kampanii Sheinbaum zobowiązała się do kontynuowania swojej polityki dotyczącej podpisów podczas swojej sześcioletniej kadencji.

Lopez Obrador odchodzi ze stanowiska we wrześniu jako jeden z najpopularniejszych światowych przywódców sprawujących dziś urząd.

Jego poparcie stale utrzymuje się na poziomie wyższym niż 60 procent, a agencja ankietowa Morning Consult plasuje go pod względem popularności za zaledwie dwoma innymi liderami – Narendrą Modim z Indii i Javierem Milei z Argentyny.

Jego osiągnięcia na stanowisku obejmują realizację postępowych priorytetów, takich jak rozwój programów socjalnych dla biednych. Jednak Lopez Obrador kierował także kontrowersyjnymi inicjatywami, w tym rozszerzeniem mandatu armii i współpracą ze Stanami Zjednoczonymi w celu rozprawienia się z migracją na północ.

Sheinbaum ma bliskie stosunki zawodowe z Lopezem Obradorem, który mianował ją swoją sekretarz ds. środowiska, gdy kierował rządem Meksyku, począwszy od 2000 r.

Wsparcie lewicy Ameryki Łacińskiej

Przywódcy lewicy politycznej w całej Ameryce Łacińskiej, z którą Lopez Obrador łączą silne więzi, wyrazili optymizm po tym, jak niedzielne głosowanie pokazało, że Sheinbaum odniósł znaczne zwycięstwo nad koalicją o poglądach konserwatywnych.

„Jestem bardzo szczęśliwy z jej zwycięstwa, ponieważ reprezentuje mojego wielkiego przyjaciela Lopeza Obradora, który stał na czele nadzwyczajnego rządu” – powiedział w poniedziałek prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva w swoich uwagach, dodając, że ma nadzieję na rozszerzenie powiązań gospodarczych między obydwoma krajami dalej.

Rząd prezydenta Chile Gabriela Borica również wydał oświadczenie, w którym wyraził nadzieję, że wybór Sheinbauma przyczyni się do stworzenia „bardziej włączającego, sprawiedliwego, odpornego i pokojowego regionu”.

Zwycięstwo partii Morena z Sheinbaumem jest pokazem siły, gdy lewica w Ameryce Łacińskiej doświadczyła w ostatnich latach szeregu niepowodzeń. Partia jest także gotowa utrzymać i ewentualnie rozszerzyć większość legislacyjną.

Z kolei w krajach takich jak Kolumbia i Chile popularność lewicowych prezydentów spada w miarę, jak walczą o postęp w realizacji swoich kluczowych priorytetów.

Tymczasem w zeszłym roku kandydaci konserwatywni pokonali kandydatów lewicy w wyborach prezydenckich w Ekwadorze i Argentynie.

Przeszkody na drodze do równości

Wybór Sheinbauma w Meksyku przechodzi do historii nie tylko dlatego, że oznacza wybór pierwszej kobiety-przywódcy w kraju, ale także pierwszego prezydenta kraju o dziedzictwie żydowskim.

Sheinbaum, naukowiec i inżynier energetyki, brał także udział w raporcie dotyczącym zmian klimatycznych z 2007 roku, który w tym samym roku zdobył Pokojową Nagrodę Nobla.

W swoim przesłaniu upamiętniającym zwycięstwo Sheinbaum premier Kanady Justin Trudeau ukłonił się w stronę tego, co jej przywództwo może oznaczać dla kobiet i środowiska.

„Dzięki wspólnej pracy poprawimy życie naszych narodów, w tym poprzez walkę ze zmianami klimatycznymi, wzmacnianie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, promowanie równości płci i pogłębianie pojednania z ludnością tubylczą” – powiedział Trudeau.

Obserwatorzy zauważyli, że wybór kobiety na prezydenta Meksyku jest kamieniem milowym, jaki jego północny sąsiad, Stany Zjednoczone, musi jeszcze osiągnąć. Stany Zjednoczone przyznały kobietom pełne prawa wyborcze w 1920 r., a Meksyk zrobił to samo w 1953 r.

Aktywiści ostrzegają jednak, że wybór Sheinbauma niekoniecznie musi być punktem zwrotnym dla praw kobiet w kraju. Kobiety cierpią w Meksyku z powodu wysokiego poziomu przemocy i dyskryminacji ze względu na płeć, a Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że każdego dnia średnio 10 kobiet pada ofiarą zabójstwa.

Podobnie w kwestii zmian klimatycznych krytycy Sheinbaum wyrazili sceptycyzm, gdyż obiecała ona dalsze wsparcie swojej poprzedniczki dla państwowego koncernu naftowego Pemex.

Zrodlo