Eksperci ds. sztucznej inteligencji weszli na scenę podczas konferencji PGA Produced By w sobotę, aby wziąć udział w panelu poświęconym sposobom, w jakie generatywna i predykcyjna sztuczna inteligencja zmieniła już branżę, a także przeszkodom, jakie mogą napotkać producenci wdrażając technologię, w tym kwestie praw autorskich. Ich przewidywania obejmowały oczekiwanie większej ochrony prawnej dla sztucznej inteligencji w związku z nowym raportem rządowym, który ukaże się tego lata, trudniejszymi do wykrycia deepfakes i nie tylko.

Ghaith Mahmood, partner w kancelarii prawnej Latham & Watkins, wyjaśnił zawiłości dotyczące tego, co może być chronione prawem autorskim, a co nie, i jak szybko to się może zmienić.

„Aby podlegać prawom autorskim [content] musi być autorstwa człowieka” – powiedział Mahmood. „Ale naprawdę sądzę, że jesteśmy na ruchomych piaskach” – zapowiada amerykański Urząd ds. Praw Autorskich, który latem tego roku opublikuje nowy raport.

Mahmood pokazał wyprzedanemu tłumowi wyszukany występ Wygenerowany przez sztuczną inteligencję rysunek „kosmicznej opery”. stworzony przez Jasona M. Allena przy użyciu co najmniej 624 podpowiedzi. Allen wystąpił o prawa autorskie w 2022 r., ale został odrzucony, ponieważ Urząd ds. Praw Autorskich stwierdził, że nie spełnia ono wymogów „wymóg autorstwa człowieka”.

„Słowa, które napisałeś w podpowiedziach, podlegają prawu autorskiemu, ale sam obraz już nie” – Mahmood wyjaśnił obecny standard.

Lori McCreary i Renard T. Jenkins na panelu AI podczas konferencji Produced By 2024 w Fox Studios, 8 czerwca 2024 r.) (Źródło: Jordan Strauss Photography)

Deepfakes są coraz trudniejsze do wykrycia

Lori McCreary wraz z Morganem Freemanem założyła Revelations Entertainment i stwierdziła, że ​​aż do niedawna zawsze potrafiła dostrzec fałszywe podróbki nagrodzonego Oscarem aktora i jego niepowtarzalnego głosu.

„W zasadzie to ja rozstrzygam, co jest prawdziwe, a co nie” – powiedziała dyrektor generalna o filmie udostępnionym jej trzy tygodnie temu – „ale nie potrafię powiedzieć, czy to nakręciliśmy, czy nie”. Skontaktowała się z Freemanem i wizażystką, ale oboje stwierdzili, że nie mają pojęcia, że ​​coś takiego istnieje.

„W tym miejscu teraz jesteśmy… Nawet nie wiedziałabym, że to nie Morgan, gdybym nie pracowała z Morganem” – kontynuowała. „I to jest naprawdę przerażające, ponieważ to wiek dezinformacji, wiek wkładania słów w czyjeś usta – to mnie przeraża”.

Spodziewaj się większej ochrony prawnej opartej na sztucznej inteligencji

Mahmood zwrócił uwagę, że obecnie nie ma federalnej ustawy o sztucznej inteligencji, jaka istnieje Europa. Powiedział jednak, że należy spodziewać się większej liczby przepisów, takich jak ustawa Elvis Act, która właśnie została uchwalona w Tennessee. Prawo to zabrania tworzenia podobizny bardzo podobnej, w szczególności do Elvisa Presleya.

Technologia Blockchain może zostać wykorzystana do śledzenia oryginalnej treści

Renard T. Jenkins — były dyrektor Warner Bros. Discovery, a obecnie prezes i dyrektor generalny I2A2 Technologies, Labs and Studios — powiedział, że jego firma pracuje nad stworzeniem infrastruktury ułatwiającej uwierzytelnianie treści.

„W dawnych czasach znano znaki wodne” – powiedział, zauważając, że zawartość plików można zmieniać w celu usunięcia informacji o oryginalnym twórcy. „Próbujemy stworzyć infrastrukturę i ekosystem, które pozwoliłyby nam śledzić każdą pojedynczą iterację fragmentu treści od jego powstania, aż po dystrybucję”.

Aby tak się stało, PGA i inne organizacje musiałyby zgodzić się na nowy standard. „To bardzo trudne zadanie” – stwierdził, porównując niezbędny poziom współpracy do porozumienia międzymafijnego, opisując je jako „połączenie pięciu rodzin Hollywood”.

Zasugerował również, że technologię blockchain można wykorzystać do „audytu i śledzenia” każdej zmiany w treści. Jest to ta sama technologia, która jest wykorzystywana w przypadku Bitcoina i szeroko oczernianych zasobów cyfrowych NFT.

Logo SAG-AFTRA

Ludzie nadal muszą być w mieszance

Jenkins powiedział, że kiedy poprosił ChatGPT o napisanie dla niego CV, firma wykonała świetną robotę – z wyjątkiem części, w której przypisano mu nieistniejącą zdobycz Oscara. „Chociaż bardzo się ucieszyłem, słysząc to” – zażartował, „było to całkowicie błędne”. Podzielił się także anegdotami na temat sztucznej inteligencji, cytując książki, które nie istnieją.

Po omówieniu, w jaki sposób tłumaczenia sztucznej inteligencji na inne języki nie uwzględniają lokalizacji, Jenkins dodał, że ludzie muszą pełnić rolę redaktorów AI. „Człowiek musi być na bieżąco, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku”.

Szybcy inżynierowie będą „zemstą angielskiego majora”

„Lubię to mówić, ponieważ jestem żoną studenta filologii angielskiej [prompt engineers will be the] Zemsta majora angielskiego” – Jenkins powiedział o tym określeniu dla osób z większym doświadczeniem i umiejętnościami w tworzeniu określonego języka na potrzeby generatywnych narzędzi sztucznej inteligencji. „To oni naprawdę zrozumieją, jak używać tego języka”.

Cannes 2023 Scarlett Johansson

Zrodlo