Wtorek, 4 czerwca 2024 r. – 23:10 WIB
Jerozolima – Prezydent Izraela Isaac Herzog powiedział, że poprze wszelkie porozumienie z palestyńską grupą bojowników Hamas, aby zabezpieczyć proces uwalniania obywateli Izraela przetrzymywanych jako zakładników w Strefie Gazy.
Przeczytaj także:
5 krajów arabskich wkracza, aby pomóc w mediacji dla Hamasu i Izraela
„Powtarzam, że w pełni poprzem wszelkie porozumienie, które doprowadzi do uwolnienia zakładników i zabezpieczy interesy bezpieczeństwa Izraela” – oznajmił Herzog w oświadczeniu na swoim koncie X we wtorek, 4 czerwca 2024 r.
W zeszłym tygodniu prezydent USA Joe Biden powiedział, że Izrael proponuje porozumienie o zawieszeniu broni składające się z trzech etapów.
Przeczytaj także:
DPR wspiera Prabowo w wysłaniu wojsk pokojowych do Palestyny
Oczekuje się, że propozycja ta zakończy działania wojenne w Gazie i zabezpieczy proces uwalniania obywateli Izraela przetrzymywanych jako zakładnicy przez Hamas w enklawie.
Przeczytaj także:
DPR prosi dowódcę TNI o wyjaśnienie gotowości wysłania wojsk pokojowych do Gazy
Trzy etapy propozycji obejmują zawieszenie broni, wymianę izraelskich zakładników na Palestyńczyków przetrzymywanych w więzieniach w Tel Awiwie oraz odbudowę Gazy.
Jednak Waszyngton i Tel Awiw nie zgadzają się co do tej propozycji.
W poniedziałek (3 czerwca) izraelski premier Benjamin Netanjahu powiedział, że nie jest gotowy na zakończenie wojny w Gazie.
Stwierdził także, że oświadczenia Bidena na temat propozycji zawieszenia broni są „nieprawdziwe”.
Jego partnerzy koalicyjny, prawicowy minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir i minister finansów Bezalel Smotrich, zagrozili obaleniem rządu, jeśli Netanjahu zgodzi się na plan zawieszenia broni Bidena.
Według izraelskich danych Hamas przetrzymuje w Gazie ponad 120 Izraelczyków jako zakładników, w tym nieujawnioną liczbę ciał.
Izrael kontynuuje swoje brutalne ataki na Gazę od ataku Hamasu 7 października 2023 r., pomimo rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ żądającej natychmiastowego zawieszenia broni.
W Gazie zginęło ponad 36 500 Palestyńczyków, w większości kobiety i dzieci. Tymczasem według lokalnych władz ds. zdrowia prawie 83 000 innych osób zostało rannych.
Podczas prawie ośmiu miesięcy wojny w Izraelu znaczna część Strefy Gazy została zniszczona i pogorszyła się z powodu poważnie ograniczonego dostępu do żywności, czystej wody i lekarstw.
Izrael został oskarżony o ludobójstwo przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, który w swoim najnowszym orzeczeniu nakazał Tel Awiwowi natychmiastowe wstrzymanie działań w Rafah.
Miasto położone w południowej Gazie było schronieniem dla ponad miliona Palestyńczyków, zanim 6 maja zostało zaatakowane przez wojska izraelskie. (Mrówka)
Następna strona
Jednak Waszyngton i Tel Awiw nie zgadzają się co do tej propozycji.