Stanowisko Elona Muska w sprawie rasy i rasizmu można, delikatnie mówiąc, postrzegać jako problematyczne – podobnie jak jego posiadanie Twittera/X, jednego z najważniejszych środków współczesnej komunikacji. Wykorzystał platformę mediów społecznościowych, którą kupił w październiku 2022 r., aby atakować inicjatywy dotyczące różnorodności, równości i włączenia społecznego. A w zeszłym roku napisał na Twitterze (X’d?) do swoich milionów obserwujących, oskarżając „elitarne” szkoły średnie i uniwersytety o rasizm wobec ludności białej i Azjatów.

Urodzony w Republice Południowej Afryki przedsiębiorca poszedł dalej. Fortuna magazyn twierdzi, że promował skrajnie prawicową „teorię zastąpienia” – ucieleśnienie uprawnień i kruchości białych. 6 czerwca NBC News doniosło, że „aplikacja społecznościowa X Elona Muska umieszcza w wynikach wyszukiwania reklamy zawierające co najmniej 20 hashtagów używanych do promowania rasistowskiego i antysemickiego ekstremizmu, w tym #whitepower, jak wynika z recenzji platformy”. Matka Jones w marcu opublikował artykuł, w którym napisano: „Niedawno miliarder z branży technologicznej na swojej platformie X (formalnie znanej jako Twitter) przesyła dalej tweety wybitnych zwolenników nauki o rasie, rozpowszechniając wśród 176,3 miliona obserwujących dezinformację na temat inteligencji i fizjologii mniejszości rasowych”.

Jest w tym wszystkim ironia. Musk, kupując Twittera za 44 miliardy dolarów, kupował ruch – gałki oczne – z których wiele należało do Czarnych. Stopień, w jakim czarnoskórzy użytkownicy platformy zwiększyli zaangażowanie na Twitterze, dodając wartość do biznesu, staje się aż nadto jasny w serii filmów dokumentalnych Hulu Czarnego Twitteraw reżyserii Prentice’a Penny’ego.

Penny, była showrunnerka HBO Niepewny, dołącza do najnowszego odcinka podcastu Doc Talk stacji Deadline, aby omówić swój serial walczący o nagrodę Emmy. Wyjaśnia, jak Czarny Twitter stał się „rzeczą” – czyli miejscem, w którym można znaleźć społeczność, odkrywać i potwierdzać wspólne doświadczenia oraz tworzyć humorystyczne memy i punkty zapalne rozmów. Później Czarny Twitter stał się znacznie poważniejszy, pobudzając ruchy sprawiedliwości społecznej w odpowiedzi na zabójstwa Trayvona Martina, Michaela Browna, Breonny Taylor, Erica Garnera i innych Czarnych.

Penny mówi współgospodarzowi podcastu Johnowi Ridleyowi, nagrodzonemu Oscarem scenarzyście 12 lat niewolnikiemi Mattowi Careyowi, redaktorowi filmów dokumentalnych w Deadline, o tym, jak został reżyserem serialu opartego na wieloczęściowym artykule Jasona Parhama pt. Przewodowy czasopismo. Ridley przedstawia nieocenzurowane poglądy na temat Muska i jego przywództwa w Twitterze/X. Penny wyjaśnia, dlaczego według niego ten moment dla Twittera mógł już minąć, pozostawiając go z zastanowieniem się nad jego wpływem w przyszłości i nad tym, gdzie czarnoskórzy użytkownicy mediów społecznościowych mogą w następnej kolejności skierować swoją energię.

To wszystko w najnowszym wydaniu Doc Talk, laureata nagrody Webby Awards 2024. Kapsuła jest produkcją Deadline i Ridley’s Nō Studios, prezentowaną przy wsparciu National Geographic Documentary Films.

Posłuchaj odcinka powyżej lub na głównych platformach podcastów, w tym Spotify, iHeart i Apple.

Zrodlo