Pochodzenie sloganu „Wszystkie oczy na Rafah” – tak powiedział minister spraw zagranicznych Retno

Poniedziałek, 3 czerwca 2024 r. – 21:06 WIB

Yogyakarta – Kwestia wojny izraelsko-palestyńskiej jest w centrum uwagi na całym świecie. Ostatnio slogan „Wszystkie oczy na Rafah” stał się popularny w mediach społecznościowych na Instagramie i został przesłany przez dziesiątki milionów osób. Kto by jednak pomyślał, że pomysłodawcą tytułu jest indonezyjski minister spraw zagranicznych Retno Marsudi.

Przeczytaj także:

Donald Trump jest gotowy powstrzymać izraelskie ataki na Palestynę ze względu na swojego idola Khabiba Nurmagomedowa

„Wszystkie oczy na Rafah” to właściwie tytuł, który wybrałem. Indonezyjska dyplomacja dla Palestyny, „Wszystkie oczy na Rafah”” – powiedziała Retno, gdy była gościnnym prelegentem na wykładzie publicznym na Uniwersytecie Gadjah Mada, który odbył się w poniedziałek 3 czerwca 2024 r.

Przeczytaj także:

Izrael wyznaczy Agencję Pomocy Humanitarnej w Gazie UNRWA jako organizację terrorystyczną

Według Retno to, co dzieje się w Gazie, jest niewyobrażalną tragedią humanitarną i jest całkowicie nie do przyjęcia. Izrael w dalszym ciągu popełnia okrucieństwa za okrucieństwami wobec narodu palestyńskiego.

W swoim wyjaśnieniu temat wykładu publicznego podkreśla dwie rzeczy. Pierwsza dotyczy rozwoju sytuacji w Palestynie, a druga sposobu, w jaki Indonezja prowadzi swoją dyplomację w sprawie palestyńskiej.

Przeczytaj także:

Jeśli chodzi o bojkoty, eksperci krytykują strony wykorzystujące kwestię Palestyny ​​do nieuczciwej konkurencji

„Zacznę od obecnej sytuacji w Palestynie. Wspomniałem wcześniej, że nie ma ani jednego zdania, które mogłoby wyjaśnić, że sytuacja narodu palestyńskiego poprawia się, nie ma go wcale. Potwierdzono: sytuacja się poprawia gorzej” – stwierdził Retno.

Od 7 października 2023 r. izraelskie kontrataki wysiedliły dwa miliony ludzi. Początkowo zostali przesiedleni z północy na południe, obecnie południowy region Gazy został zbombardowany, niektórzy wrócili na północ, a teraz Rafah stało się celem izraelskich ataków w związku z polowaniem na osobistości Hamasu.

Dane pokazują, że zginęło 196 pracowników ONZ, ponad 36 400 osób zginęło, 82 057 zostało rannych, a wśród zabitych ponad 15 000 stanowiły dzieci, a w Gazie odnaleziono 10 masowych grobów.

„Mówimy o problemie usług szpitalnych. Sytuacja jest bardzo niepokojąca. Tylko kilka szpitali nadal świadczy bardzo minimalne usługi zdrowotne, a indonezyjski szpital w Gazie nie funkcjonuje optymalnie od listopada ubiegłego roku” – stwierdził Retno.

Poza tym organizacja ONZ opiekująca się uchodźcami UNRWA jest w dalszym ciągu systematycznie osłabiana, pojawiają się sfabrykowane oskarżenia o udział kilku pracowników UNRWA w ataku Hamasu z 7 października.

„Jednak po dochodzeniu nie udowodniono tego. Zatem jednym z wysiłków mających na celu osłabienie UNRWA było zatrzymanie pomocy humanitarnej, pomocy od darczyńców dla UNRWA, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych” – podsumował.

Następna strona

Dane pokazują, że zginęło 196 pracowników ONZ, ponad 36 400 osób zginęło, 82 057 zostało rannych, a wśród zabitych ponad 15 000 stanowiły dzieci, a w Gazie odnaleziono 10 masowych grobów.

Następna strona



Zrodlo