Po tygodniach krytyki ze strony użytkowników i obrońców prywatności Microsoft zmienia kierunek swoich planów wydawania nowej funkcji automatycznego wykonywania zrzutów ekranu opartej na sztucznej inteligencji o nazwie Windows Recall.

Microsoft powiedział w wpis na blogu z 7 czerwca że funkcja Recall, która została ogłoszona 20 maja, będzie domyślnie wyłączona po jej uruchomieniu na komputerach Copilot Plus 18 czerwca. Użytkownicy, którzy chcą skorzystać z tej funkcji, będą musieli ją włączyć.

Tego samego dnia Microsoft również po cichu pobrał najnowszą wersję podglądu systemu Windows 24H2 — jedyna aktualizacja systemu Windows zawierająca funkcję Recall — z programu Windows Insider. Nie jest jeszcze jasne, czy będzie to miało wpływ na oczekiwaną oficjalną premierę 24H2 jesienią 2024 r.

Recall ma za zadanie śledzić całą aktywność na komputerze z systemem Windows za pomocą okresowych zrzutów ekranu i wykorzystywać narzędzie AI do „wizualnego odtwarzania kroków”, co ułatwia znalezienie wcześniej otwartych aplikacji, pracy i stron internetowych.

Odznaka z grafiką AI Atlas

Microsoft stwierdził, że obrazy są „szyfrowane, przechowywane i analizowane lokalnie”, ale eksperci ds. prywatności ostrzegli, że inne osoby mające fizyczny dostęp do danego komputera mógłby potencjalnie uzyskać do nich dostęp.

„Naszym zespołem kieruje nieustanna chęć wzmacniania ludzi dzięki transformacyjnemu potencjałowi sztucznej inteligencji i widzimy ogromną użyteczność rozwiązania Recall oraz problemu, jaki może rozwiązać” – napisał w piątek Pavan Davuluri, wiceprezes korporacyjny firmy Microsoft ds. systemu Windows i urządzeń. „Aby ludzie mogli w pełni wykorzystać doświadczenia takie jak Recall, muszą im zaufać”.

Czytaj więcej: Funkcja przywracania AI firmy Microsoft może nawet nie trafić na Twój komputer, ale oto, jak ją wyłączyć

Decyzja Microsoftu mająca na celu ograniczenie funkcji przywracania komputerów z systemem Windows to najnowszy przykład balansowania, przed jakim stają firmy, chcące zintegrować technologie sztucznej inteligencji ze swoimi produktami.

W szczególności Microsoft znalazł się pod ogromną presją, aby zintegrować sztuczną inteligencję z wieloma szeroko stosowanymi produktami po tym, jak współpraca z twórcą ChatGPT, firmą OpenAI, pomogła zwiększyć jej kapitalizację rynkową na Wall Street powyżej 3 bilionów dolarów.

Inicjatywa Copilot Plus PC jest ważną częścią wysiłków Microsoftu w zakresie sztucznej inteligencji. Firma twierdzi, że kluczową cechą komputerów Copilot Plus będzie możliwość wykonywania zadań AI przy użyciu wyspecjalizowanych jednostek przetwarzania neuronowego, czyli układów NPU, które pomagają w obsłudze takich funkcji, jak lepsza edycja zdjęć; transkrypcja i tłumaczenie na żywo wideo i audio; i Przypomnij.

Firma Microsoft jeszcze bardziej dramatyzowała swoje wysiłki w zakresie sztucznej inteligencji, ogłaszając na początku tego roku, że do standardowego układu klawiatury systemu Windows doda klawisz Copilot AI, co będzie pierwszą zmianą od czasu dodania klawisza Start systemu Windows trzy dekady temu.

W piątkowym poście na blogu Microsoft poinformował, że jeśli użytkownicy zdecydują się na włączenie funkcji Recall na swoich urządzeniach, będzie ona miała zwiększone zabezpieczenia. Microsoft powiedział, że do włączenia funkcji Recall będzie wymagane biometryczne zabezpieczenie „Windows Hello” oraz że funkcja ta będzie musiała określić Twoją obecność, aby wyświetlić dane Recall. Firma poinformowała również, że będzie miała dodatkowe funkcje uwierzytelniania w celu ochrony danych użytkownika.

„Jak zawsze będziemy nadal słuchać naszych klientów, w tym konsumentów, programistów i przedsiębiorstw, i uczyć się od nich, aby rozwijać nasze doświadczenia w sposób, który będzie dla nich znaczący” – napisał Davuluri z Microsoftu. „Będziemy nadal rozwijać te nowe możliwości i doświadczenia dla naszych klientów, stawiając na pierwszym miejscu prywatność i bezpieczeństwo”.

AI się potyka

Microsoft nie jest jedyną firmą, która spotkała się z krytyką w związku z dodaniem sztucznej inteligencji do swoich produktów.

W maju OpenAI wyłączył jeden z głosów AI ChatGPT po tym, jak aktorka Scarlett Johansson oskarżyła firmę o zaprojektowanie technologii tak, aby brzmiała „niesamowicie podobnie” do postaci AI, której głosiła w filmie science-fiction Her z 2013 roku.

Powiadomienie o zapisie do biuletynu AI Atlas Powiadomienie o zapisie do biuletynu AI Atlas

Tydzień po tym, jak OpenAI przeprosiło i zawiesiło swój dźwiękogłos, Google uruchomił nową funkcję przeglądu sztucznej inteligencji w swojej wyszukiwarce o tej samej nazwie, po tym jak technologia szczerze powtórzyła rasistowską teorię spiskową na temat byłego prezydenta USA Baracka Obamy, jednocześnie nakazując innym użytkownikom dodanie kleju do pizzy oraz spożywanie kamieni w ramach zdrowej diety.

Pomimo tych głośnych wstydów firmy i rządy w dalszym ciągu dodają sztuczną inteligencję do swoich produktów i usług. Oczekuje się, że Apple ogłosi ulepszenia sztucznej inteligencji dla swoich iPhone’ów, iPadów i komputerów Mac podczas Światowej Konferencji Programistów w poniedziałek, 10 czerwca. Najnowsze plotki: zgłoszone Bloomberga sugerują, że Apple włączy także funkcje sztucznej inteligencji, umożliwiając użytkownikom ich włączenie zamiast domyślnego włączania.

Praktyczne recenzje CNET dotyczące generatywnych produktów AI, w tym Gemini, Claude, ChatGPT i Microsoft Copilot, a także aktualności, wskazówki i wyjaśnienia dotyczące AI, można znaleźć na naszej stronie zasobów AI Atlas.

Czytaj więcej: Atlas AI, Twój przewodnik po współczesnej sztucznej inteligencji

Uwaga redaktora: CNET wykorzystał silnik AI do stworzenia kilkudziesięciu historii, które zostały odpowiednio oznaczone. Notatka, którą czytasz, jest dołączona do artykułów, które merytorycznie dotyczą tematu sztucznej inteligencji, ale zostały stworzone w całości przez naszych doświadczonych redaktorów i autorów. Więcej informacji znajdziesz w naszym Polityka sztucznej inteligencji.Zrodlo