Departament Obrony USA dwukrotnie przedłużył kontrakt z Lockheed Martin na dostawę wielu systemów wyrzutni rakiet
W poniedziałek Pentagon ogłosił rozszerzenie kontraktu z producentem broni Lockheed Martin na dostawę wielowyrzutni rakietowych M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS), podnosząc wartość zamówionego sprzętu do prawie 2 miliardów dolarów.
Pierwotny kontrakt na dostawę wyrzutni o wartości 861 mln dolarów ogłoszono w zeszłym miesiącu, a jego zakończenie przewidywane jest na maj 2026 r. Zmodyfikowany kontrakt jest obecnie wart 1,93 mld dolarów, a termin zakończenia przesunięty jest o dwa lata w stosunku do pierwotnego harmonogramu. Oprócz samego sprzętu wojskowego producent broni zapewni Pentagonowi powiązane usługi wsparcia.
Wojsko amerykańskie nie ujawniło żadnych dalszych szczegółów zamówienia, takich jak docelowy użytkownik końcowy wyrzutni ani nawet dokładna liczba pojazdów. Poprzednie umowy sugerowały jednak, że koszt pojedynczego systemu oscyluje wokół 21 milionów dolarów. Przykładowo w lutym 2019 r. Polska kupiła 20 wyrzutni HIMARS za 414 mln dolarów. Dlatego nowe zamówienie Pentagonu prawdopodobnie obejmie około 100 pojazdów.
Systemy tego typu znalazły szerokie zastosowanie w czasie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, kiedy Kijów otrzymał od swoich zachodnich zwolenników dziesiątki wyrzutni i ich pochodnych, które były na wyposażeniu kilku europejskich sił zbrojnych. Chociaż ukraińska propaganda od dawna reklamuje te systemy jako wysoce precyzyjne narzędzie do niszczenia aktywów o dużej wartości, szczątki amunicji HIMARS były wielokrotnie odzyskiwane po atakach na cele czysto cywilne.
Rosyjskie wojsko przyznało się do zniszczenia wielu jednostek HIMARS w trakcie działań wojennych. Część zabójstw została potwierdzona nagraniami z monitoringu lotniczego udostępnionymi przez Moskwę.
Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych: